لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۰

وزارت امور خارجه امریکا: وضعیت رعایت حقوق بشر در ایران  در سال ۲۰۰۸ بدتر شد


در گزارش جدید وزارت امور خارجه امریکا در باره وضعیت حقوق بشر در جهان گفته می شود سال پیش دولت ها صدها میلیون نفر از مردم جهان را از آزادی های اساسی محروم کردند.

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه روز چهارشنبه هنگام انتشار گزارش گفت ایالات متحده به ایده آلهایی که در مورد حقوق بشر دارد پای بند خواهد بود و پیشبرد حقوق بشر یک عنصر اساسی در سیاست خارجی امریکا است.

در گزارش گفته می شود شمار « ناراحت کننده ای » از کشورها قوانین و مقررات سخت گیرانه، محدود کننده و سرکوب کننده ای بر گروه ها و رسانه های غیر دولتی از جمله اینترنت وضع کردند. ویتنام، چین، روسیه ، قرقیزستان، و قزاقستان از جمله چنین کشورهایی بودند.

در مورد خاورمیانه، گزارش بر مصر، ایران ، لیبی و سوریه به دلیل زندانی ساختن فعالان حقوق بشر بخاطر باورهایشان انگشت می گذارد و می گوید در سال ۲۰۰۸وضع حقوق بشر در ایران بدتر شد و دولت سرکوب ناراضیان را از طریق دستگیری های خود سرانه، بازداشت، شکنجه و محاکمات محرمانه که اغلب به اعدام منجر می شد، ادامه داد.

گزارش اضافه می کند در ایران فعالان حقوق زنان با آزار و دستگیری و بد رفتاری روبرو بودند و بعلت مشارکت در اعتراضات مسالمت آمیز و درخواست رفتار برابر بر اساس قانون، متهم می شدند که امنیت ملی را بخطر می اندازند. در مصر شرایط رعایت حقوق بشر همچنان ضعیف بود. در مورد افریقا، گزارش وزات امور خارجه امریکا می گوید چندین کشور نیروهای تثبیت کننده ای بودند، اما حقوق بشر و توسعه دمکراتیک با چندین چالش در سراسر قاره، بویژه در زیمبابوه، گینه و موریتانی روبرو بودند.

گزارش نسبت به انتخابات در ارمنستان و روسیه و نیز ادامه بازداشت فعالان سیاسی و اجتماعی در مصر، ایران، لیبی، و سوریه ابراز نگرانی می کند.

اما دولت های کلمبیا، شیلی و آرژانتین را به دلیل کوشش برای پایان دادن به مصونیت بزهکاری با پرداختن به موارد گذشته نقض حقوق بشر تقدیر می کند.

گزارش وزارت امور خارجه شیوه های حقوق بشر دولت امریکا را بررسی نمی کند. با این حال می گوید واشنگتن به شنیدن نگرانی های دولت های دیگرو گروه های بین المللی طرفدار حقوق بشر در مورد روش های امریکا و پاسخگویی به آنها ادامه خواهد داد.XS
SM
MD
LG