لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

دولت اوباما هنوز زمان را برای تماس مستقيم با ايران مناسب نمی داند


* راس مستقيما با مقامات ايرانی کاری نخواهد داشت

لس آنجلس تايمز زير عنوان"مذاکره کننده مجرب خاورميانه مشاورکلينتون در مورد ايران ميشود" می نويسد به دنيس راس، مذاکره کننده کارآزموده در روند صلح خاورميانه، که انتظار ميرفت نماينده مخصوص در امور مربوط به ايران شود، ماموريتی محدودتر واگذار شده است، ضمن آنکه دولت اوباما به بررسی در مورد بهترين راه رفتار با جمهوری اسلامی ادامه ميدهد.

لس آنجلس تايمز با اين يادآوری که پرزيدنت اوباما مذاکره کنندگانی سرشناس را به عنوان نمايندگان دولت در خاورميانه و جنوب آسيا برگزيده است، و انتظار ميرفت به راس نيز ماموريتی مشابه در مورد ايران داده شود، به نقل از مقامات می نويسد راس بجای آنکه در مقام نماينده رئيس جمهوری عمل کند، برای ارائه نظرات مشورتی در مورد منطقه ای بين افغانستان و مصر، مشاور مخصوص هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا شده است.

لس آنجلس تايمز به نقل از مقامات می افزايد در اين مقام، راس، که در انستيتوی سياست خاورنزديک در واشنگتن کار کرده است، مستقيما با مقامات ايرانی کاری نخواهد داشت، و مسائل مربوط به ايران ممکن است حتی درکانون اصلی کار او نباشد.

لس آنجلس تايمز می نويسد انتصاب جديد گويای آن است که اوباما گرچه در جريان مبارزات انتخاباتی خواستارتماس ديپلماتيک با ايران شد اما دولت هنوز متقاعد نيست که زمان برای مذاکراتی مستقيم درست و مناسب باشد.

لس آنجلس تايمز اظهارات رابرت وود سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا را نقل ميکند که گفته است تا وقتی بررسی های جاری درموردسياست مربوط به ايران تکميل نشود باب تماسی ديپلماتيک با ايران باز نخواهد شد.

لس آنجلس تايمز می نويسد تصميم دولت در به تعويق انداختن ديپلماسی مستقيم احتمالا موجب خشنودی ديپلمات های اروپائی ميشود که استدلال کرده اند آمريکا نبايد قبل از انتخابات رياست جمهوری ايران در ماه ژوئن (خرداد) وارد چنين رويکردی شود.

لس آنجلس تايمز می نويسد استدلال آنها بر اين پايه است که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران و تندروهای ديگر خواهند گفت دولت او واشنگتن را مجبور کرده است خواستار سازشی با تهران شود.

* احمدی نژاد برای پادشاه بحرين پيام دوستی فرستاد

عرب نيوز، روزنامه انگليسی زبان عربستان، زير عنوان"ايران در جستجوی رفع تشنج با بحرين" به نقل از خبرگزاری دولتی بحرين می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران، پس از آنکه يک مقام ايرانی حاکميت بحرين را به سئوال کشيد، بمنظور بهبود مناسبات با بحرين پيامی برای پادشاه آن کشور فرستاد.

به گزارش خبرگزاری بحرين اين پيام در جريان ملاقات روز دوشنبه ملک حمد بن عيسی آل خليفه پادشاه بحرين با صادق محصولی وزير کشور ايران در منامه ارائه داده شد.

اين خبرگزاری ميگويد احمدی نژاد گفته است به هيچ کسی که برای هر دو کشور نيتی خوب نداشته باشد، اجازه نخواهد داد به مناسبات خوب و برادرانه دو کشور لطمه ای وارد کند.

* اسرائيل ميگويد آزمايش نيروگاه برق اتمی بوشهرمعرف پيشرفت ايران در مسابقه اتمی است

جروسلام پست، روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان"اسرائيل: ايران پيشرفت اتمی ميکند" می نويسد مقامات ايران و روسيه روز چهارشنبه نخستين نيروگاه برق اتمی ساخته شده در ايران را، در اقدامی که احتمالا موجب تشديد نگرانی ها در آمريکا و متحدان غربی اش بر سر بلند پروازيهای اتمی ايران خواهد شد، آزمايش کردند.

جروسلام پست می نويسد در اسرائيل ايگال پالمور سخنگوی وزارت امورخارجه گفت اين آزمايش گويای آن است که ايران مجددا نشان ميدهد در مسابقه اتمی پيشرفت ميکند.

جروسلام پست اظهارات پالمر را نقل ميکند که ضمن توصيف اين خبر به عنوان خبری بسيار بد برای تمامی جامعه بين المللی خواستار اقداماتی فوری و قاطع برای جلوگيری از تبديل ايران به يک قدرت اتمی شده است.

* يک رهبر دانشجوئی در ايران دولت را به سوء استفاده از شهدا برای مقاصد سياسی متهم کرد

واشنگتن پست زير عنوان"معترضين دانشجو در ايران بازداشت شدند" با نقل گزارشهای منعکس در وب سايت های دانشجوئی در ايران در باره بازداشت دهها دانشجوی ايرانی معترض به تصميم دولت درمورد دفن سربازان گمنام جنگ ايران و عراق در محوطه دانشگاه امير کبير تهران می نويسد معترضين ميگويند نگرانند که دولت از وجود قبرها به عنوان بهانه ای برای سرکوب رسمی تظاهرات، چه سياسی و غير آن استفاده کند.

واشنگتن پست می نويسد تظاهرات دانشجوئی از سال ۲۰۰۵ که محمود احمدی نژاد به رياست جمهوری رسيد، و تصمياتی وضع شد که بر اساس آنها دانشجويان در صورت شرکت در بعضی فعاليت ها، از جمله تظاهراتی که عليه نظام تصور شود ، ممکن است از دانشگاههای دولتی معلق و يا اخراج شوند، نادر و معدود بوده است.

واشنگتن پست اظهارات يک رهبر دانشجوئی را نقل ميکند که گفته است دانشجويان برای شهدا احترامی عميق قائل اند و اين دولت است که از آنها برای مقاصد سياسی سوء استفاده ميکند.

XS
SM
MD
LG