لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

عفو بين الملل: مقامات امنیتی ایران به بازداشت و آزار اقلیت کرد ادامه می دهند


عفو بين الملل: مقامات امنیتی ایران به بازداشت و آزار اقلیت کرد ادامه می دهند
عفو بين الملل: مقامات امنیتی ایران به بازداشت و آزار اقلیت کرد ادامه می دهند

ناظران حقوق بشر می گویند مقامات امنیتی ایران به بازداشت و آزار زنان و مردان اقلیت کرد ادامه می دهند. به گزارش سازمان حقوق بشر کردستان - یک گروه مستقل حقوق بشر- بیش از ۱۰۰ نفر از فعالان مدنی، فرهنگی و ادبی از کرمانشاه و ایلام، در عرضحالی از مقامات ایران درخواست کرده اند مهدی حمیدی و عباس جلیلیان از بازداشت آزاد شوند.

مهدی حمیدی، افسر نیروی هوائی ایران، و فعال حقوق فرهنگی کردها، چند هفته است که بدون وارد آمدن اتهامی در بازداشت سرویس های امنتیتی ایران قرار دارد. فعالان حقوق بشر می گویند عباس جلیلیان، مولف و زبان شناس برجسته کرد ایرانی، در بازداشت انفرادی بسر می برد.
امضا کنندگان عرضحال اظهار داشتند آنها به "بازداشت مهدی حمیدی و عباس جلیلیان معترض هستند و از کوشش های فرهنگی و ادبی آنان برای غنی ساختن فرهنگ و زبان کرد در جنوب کردستان، بویژه کارهای جلیلیان در انتشار کتاب های متعدد پشتیبانی می کنند و می خواهند بی درنگ آزاد شوند."

عفو بین الملل، در گزارش اخیر خود در باره وضعیت حقوق بشر در ایران، نسبت به رفتار با "روناک صفرزاده"، که به دلیل باورهایش زندانی شده است، ابراز نگرانی کرد. او زمانی کوتاه پس از توزیع اعلامیه و جمع آوری امضا برای کمپین برابری حقوق زنان دستگیر شد و ۱۵ ماه است که در بازداشت بسر می برد.

فرزاد کمانگر، یک معلم کرد و مدافع حقوق بشر، بجرم باصطلاح " اقدام علیه امنیت ملی" به مرگ محکوم شده است - این واژه ، یک اتهام کلیشه ای و کلی است که برای زندانی ساختن کسانی مانند آقای کمانگر، که بگونه ای صلحجویانه با سیاست های جاری مخالفت می کنند بکار می رود.

در ژانویه ۲۰۰۹، سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد جایزه هلمن/ هامت آن، که به نویسندگان آزار شده اهدا می شود، به صادق کبودوند فعال حقوق بشر کرد ایرانی تعلق گرفته است. او بدلیل نوشته هایش به ۱۰ سال زندان محکوم شده است و گزارش می رسد به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارد.

دولت ایران با جرم شناختن ابراز نارضایی، بر نارضایتی در میان اقلیت های قومی و مذهبی، و بسیاری دیگر از ایرانیان که می خواهند دولت آنها به حقوق تمام شهروندان خود احترام بگذارد، می افزاید. ایالات متحده از دولت ایران می خواهد حقوق انسانی اساسی و اولیه تمام مردم ایران را رعایت کند.

XS
SM
MD
LG