لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

رییس جمهوری آمریکا با نخست وزیر ژاپن ملاقات کرد


پرزیدنت باراک اوباما با تارو آسو نخست وزیر ژاپن ملاقات کرد ه است. او نخستین رهبرخارجی است که در کاخ سفید با رییس جمهوری جدید آمریکا به گفت و گو می نشیند.

این دیدار امروز، سه شنبه، انجام گرفت و آقای اوباما ژاپن را یک «شالوده امنیتی» در آسیا و یکی از نیرومندترین شریکان اقتصادی واشنگتن توصیف کرد. او همچنین گفت ژاپن شریک نیرومندی در مسایلی مانند تغییر آب و هوا و افغانستان است.

تارو آسو، به خبرنگاران گفت ژاپن و ایالات متحده دو کشوری هستند که قادرند مسایل مهم جهانی را حل کنند.

آمریکا و ژاپن بزرگترین اقتصادهای جهان هستند، و آسو می گوید برای هر دو کشور بسیار مهم است رویکردی مشترک نسبت به مشکلات مالی جهان داشته باشند.

انتظارمی رفت مذاکرات دو رهبر بر بحران اقتصاد جهانی، برنامه اتمی کره شمالی، گرمایش زمین، و تروریسم متمرکز باشد.


همچنین انتظار می رود رهبران آمریکا و ژاپن خصوصی درباره مساله ربوده شدن شهروندان ژاپن توسط جاسوسان کره شمالی در دهه های ۷۰ و ۸۰، که در مذاکرات شش جانبه برنامه اتمی پیونگ یانگ حل نشده است، بحث کنند

رسانه های ژاپن از توجه دولت جدید آمریکا به ژاپن استقبال کرده اند، اما منتقدین نخست وزیر می گویند او می خواهد از فرصت دیدار با آقای اوباما برای بالابردن محبوبیت خود در افکار عمومی استفاده می کند.

پرزیدنت اوباما از محبوبیت گسترده ای در آمریکا برخوردار است و میزان محبوبیت او در ژاپن نیز بالا است، در حالی که یک روزنامه ژاپنی می گوید فقط ۱۱ درصد مردم سیاست های تارو آسو را تایید می کنند.

XS
SM
MD
LG