لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

اولین سخنرانی سالانه باراک اوباما درباره وضع کشور در سال ۲۰۰۹


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه درباره مسایل اقتصادی با مردم آمريکا سخن گفت.

پرزیدنت اوباما در نخستین حضور خود در اجلاس مشترک کنگره با قانونگزاران و مردم آمریکا در باره چالش های اقتصادی و دشواری های دیگری که رو در روی ایالات متحده قرار دارد سخن گفت.

آقای اوباما با تاکيد بر چالش های پيش روی گفت که بسته محرک اقتصادی اولين گام برای بهبود وضع اقتصادی است هرچند اقدامات بيشتری به ويژه در عرصه های بهداشت، انرژی و آموزش و پرورش ضروری است.

آقای اوباما گفت با وجود آنکه دولت ميلياردها دلار در زمينه اقتصادی هزينه می کند اما در عرصه های ديگر بودجه فدرال از مخارج خواهد کاست. پرزيدنت گفت که دولت وی دو تريليون دلار صرفه جویی برای يک دهه آينده را معين کرده است.

«بابی جيدل» فرماندار لویيزينا که پاسخ جمهوريخواهان را ارایه کرد طرح محرک اقتصادی ۷۸۷ ميليارد دلاری پرزيدنت اوباما را غير مسولانه خواند و گفت هزينه هایی را باعث می شود که به بدهی دولت خواهد افزود.

در این میان، دو نظر سنجی جدید توسط نیویورک تایمز و واشنگتن پست حاکی است هنوز اکثریت آمریکاییان از پرزیدنت اوباما حمایت می کنند.

پیشتر در روز سه شنبه رییس بانک مرکزی گفت اقتصاد در یک تنگنای «جدی» قرار دارد. بن برناکه، می گوید اگر کوشش های متعدد برای تقویت اقتصاد آمریکا به نتیجه نرسد، رکود ممکن است تا سال ۲۰۱۰ ادامه پیدا کند.

او در جلسه یک کمیته کنگره گفت سقوط ارزش خانه، شرایط سخت وام دهی، و بالا رفتن نرخ بیکاری اقتصاد را گرفتار کرده است.

گزارش های اقتصادی جدید که روز دوشنبه انتشار یافت بر مشکلاتی که رویاروی تعیین کنندگان سیاست های اقتصادی قرار دارد تاکید گذاشت، و این در حالی است که اعتماد مصرف کنندگان بار دیگر کاهش یافته و قیمت های خانه به میزانی بی سابقه پایین آمده است.

XS
SM
MD
LG