لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

گزارش: ملاقات جورج کلونی با پرزیدنت اوباما و جو بایدن برای حل مسئله دارفور


بازیگر سرشناس هالیوود، جورج کلونی می گوید او از دولت پرزیدنت باراک اوباما درخواست کرده است که با تسریع کوشش های ایالات متحده در حل مشکلات حقوق بشری در منطقه دارفور سودان هرچه زودتر به بحران های کنونی در این منطقه پایان دهد.

روز دوشنبه ، جورج کلونی، بازیگر برنده جایزه اسکار در ملاقاتی با رییس جمهور آمریکا، باراک اوباما و معاون او جو بایدن در کاخ سفید گزارشی از سفر اخیر خود به اردوگاه های پناهندگی در نواحی مرزی سودان با چاد ارائه داد.

جورج کلونی در مصاحبه تلویزیونی که با لری کینگ، مجری برنامه های شبکه تلویزیونی سی ان ان، پس از ملاقات با رییس جمهور و معاون رییس جمهور ایالات متحده انجام داد اظهار داشت که ۲۵۰ هزار پناهنده ای که در این اردوگاه زندگی می کنند در وخیم ترین شرایط ممکن قرار دارند.

جورج کلونی گفت که او از رییس جمهور و معاون رییس جمهور ایالات متحده آمریکا درخواست کرده است تا با اعزام یک هیئت تمام وقت به منطقه، از وضعیت ناهمگون پناهندگان در اردوگاه های دارفور و شرایط ناهنجار زندگی آن ها به طور روزانه از طریق ارسال مستقیم گزارش های این هیئت به کاخ سفید آگاه شوند.

جورج کلونی هم چنین از چین خواست تا با تحت فشار قراردادن دولت سودان، هر چه زودتر به خشونت ها در این منطقه خاتمه دهد.

کشور چین یکی از مشتریان اصلی منابع طبیعی سودان به شمار می رود. منابعی که چین از آن برای پیشبرد منافع اقتصادی خود استفاده می کند.

جورج کلونی که به عنوان سفیر صلح با سازمان ملل متحد همکاری دارد اظهار داشت که علیرغم این مسئله دولت مستقر در خارطوم از دادن روادید به او برای دیدار از اردوگاه های پناهندگی در دارفور خودداری کرده است.

طبق آمار سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۰۳ تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر در دارفور به قتل رسیده اند. درگیری ها در این منطقه بین شورشیان، دولت سودان، و گروه جنگندگان کمک دهنده به این دولت بوده است.

در نتیجه این تهاجم و کشتارهای دولت سودان نزدیک به 3 میلیون تن از شهروندان از خانه های خود فراری و یا رانده شده اند و تعدادی کثیری از آن ها در بدترین شرایط در اردوگاه های مذکور به سر می برند.

جورج کلونی که مجله تایم او را یکی از صد نفر افراد پرنفوذ جهان خوانده است به عنوان یک فعال سیاسی لیبرال از معروفیت هنری خود برای آگاه ساختن مردم جهان از شرایط وخیم حقوق بشری در منطقه دارفور استفاده کرده است.

کلونی پس از آن که در سال ۲۰۰۶ برای ساختن یک فیلم مستند درباره مردم ناحیه دارفور به اتفاق پدر خود به این منطقه سفر کرد بخش عمده ای از زندگی خود را وقف حل بحران در این منطقه کرده است.

اسماعیل بیهه، نویسنده آمریکایی در مورد جورج کلونی نوشته است: « او شهرت خود را وسیله ای قرار داده است تا از آن طریق بتواند حرف مردم بی صدای دارفور را به گوش جهانیان برساند.»

XS
SM
MD
LG