لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

چین خواستار بازگرداندن آثار هنری به سرقت رفته است


حراج بیسابقه ای در پاریس انجام گرفته است که آن را حراج قرن می خوانند ولی این حراج موجی از اعتراضهای سیاسی را در چین به راه انداخته است. چین خواستار بازگرداندن یک جفت مجسمه برنز دو حیوان شده است که در این حراج به فروش گذاشته شده است.

در پاریس مجموعه ای از نقاشیهای نفیس، میز و صندلی، اشیا زینتی متفرقه و آثار فرهنگی که متعلق به طراح مد معروف و در گذ شته فرانسوی «ایو سن لوران» و شریک او «پیر برگر» است به حراج گذاشته شده است.

موسسه حراج کریستی بیش از هفتصد اثر هنری را به خریداران بین المللی که بیشترشان موزه ها و کلکسیونرهای ثروتمند هستند عرضه کرده است. کارشناسان معتقدند که در این حراج سه روزه حدود چهار صد میلیون دلار اشیا مختلف عتیقه و هنری به فروش خواهد رسید.

این حراج به نوعی رنگ و بوی سیاسی یافته است زیرا مجسمه نیم تنه یک خرگوش و یک موش در آن به فروش گذاشته شده است که چین معتقد است صد و پنجاه سال قبل آنها را سربازان بریتانیایی و فرانسوی در چین به غارت برده بودند.

مقامات پکن می خواهند که آن دو مجسمه به چین بازگردانده شوند و وکلای چینی اخیرا نیز برای متوقف کردن حراج آن دو مجسمه دست به اقدام قانونی زدند منتهی موسسه کریستی می گوید که حراج آن اموال قانونی است و به هیچ وجهه فروش آنها را متوقف نخواهد کرد.

پیر برگر که یک بازرگان است و به اتفاق سن لوران طی سالها به جمع آوری آن آثار دست زده بود می گوید حاضر است که دو مجسمه مورد نظر را به چین بازگرداند مشروط بر آنکه دولت پکن مسایل مربوط به حقوق بشر را رعایت کرده آن را به رسمیت بشناسد.

این بگو مگوهای سیاسی مانع آن نشده است که هزاران نفر به موزه «گراند پاله» در پاریس که آن مجموعه در آنجا به نمایش گذاشته شده است هجوم نیاورند.

در حالیکه اختلاف نظر چینی ها مربوط به یک مجموعه هنری شخصی است ولی چند رویداد هم روابط فرانسه و چین را تا حدی تیره کرده است. از آن جمله می توان از اختلالی که هنگام عبور مشعل المپیک از پاریس به وجود آمد و تظاهر کنندگانی به نفع تبت دست به راهپیمایی زدند نام برد. و دیگر اینکه دیدار نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه با دالایی لاما رهبر روحانی تبت منجر به لغو حضور چین در اجلاس رهبران اتحادیه اروپا شد و روابط چین و فرانسه را تیره تر کرد.

XS
SM
MD
LG