لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۱

گزارش سیاسی: نقش مایکل استیل در تغییر مسیر حزب جمهوری خواه از سراشیبی سقوط   


جیم فرای، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

در حالیکه اندک زمانی از آغاز فعالیت باراک اوباما، رییس جمهوری دموکرات در کاخ سفید سپری نشده بود، حزب جمهوری خواه مایکل استیل، مقام پیشین دولت و یک آمریکایی آفریقایی تبار را به مقام رییس کمیته ملی این حزب منصوب کرد.

مایکل استیل در اواخر ماه ژانویه به مقام رییس کمیته ملی حزب جمهوری خواه برگزیده شد. همزمان با ماه تاریخ سیاه پوستان در ایالات متحده، ناظران سیاسی توانایی استیل در تغییر مسیر حزب جمهوری خواه و جلب حمایت رای دهندگان آمریکایی آفریقایی تبار را ارزیابی می کنند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ ایالات متحده، آمریکاییان آفریقایی تبار شرکت گسترده ای داشتند.

نتایج یک نظر سنجی بین رای دهندگان از اشتیاق مردم برای انتخاب اولین رییس جمهوری سیاه پوست حکایت می کند. ۹۵ درصد سیاه پوستان به باراک اوباما رای دادند. لیلیان جکسون، یکی از این رای دهندگان اهل اوهایو می گوید من خدا را شکر می کنم که زنده ماندم و توانستم به اوباما رای بدهم.

دیوید بوسیتیس، تحلیلگر مرکز مشترک مطالعات سیاسی و اقتصادی که این نظر سنجی را مورد بررسی قرار داده است می گوید شرکت آمریکاییان آفریقایی تبار در تاریخ انتخابات بی سابقه بوده است.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ بیش از ۱۶ میلیون سیاه پوست در آن شرکت کردند که حدود ۶۶ درصد کل آرا را تشکیل می دهد.

حتی در اوج جنبش حقوقی و مدنی نیز تعداد رای دهندگان کمتر از این بود.

دارل هریس، رییس دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه هاروارد که این روند را مورد بررسی قرار می دهد بر این باور است که ضمانتی وجود ندارد که چنین شور و اشتیاقی در دوره های آینده نیز ادامه یابد. اوباما اولین است و اولین ها در بسیاری موارد برجسته هستند.

با این حال یک اولین دیگر نیز وجود دارد. حزب جمهوری خواه مایکل استیل، معاون فرماندار پیشین مریلند را در مقام رییس کمیته ملی خود برگزیده است.

همزمان با جشن های ۲۰۰ سالگی تولد آبراهام لینکلن، مردی که برده ها را آزاد کرد، آمریکاییان آفریقایی تبار رهبری هر دو حزب عمده کشور را بر عهده دارند.

تام فیهری، تحلیلگر راهبردی جمهوری خواه می گوید پرزیدنت لینکلن از این امر خشنود خواهد شد چرا که افراد نه به دلیل چهره ظاهری بلکه به علت دستاوردهایشان مورد قضاوت قرار می گیرند.

جان مک کین، نامزد جمهوری خواه در ماه نوامبر فقط ۴ رای از ۱۰۰ رای آمریکاییان آفریقایی تبار را از آن خود کرد.

استیل، در سال ۲۰۰۶ نامزد سنای ایالات متحده شد ویک چهارم آرای سیاه پوستان را بدست آورد.

برخی از اعضای کمیته ملی بر این باورند استیل می تواند پیام جمهوری خواهان را در گستره وسیع تری ارسال کند.

ست ویمر، رییس حزب جمهوری خواه در دلاور می گوید پیام مسئولیت فردی، آزادی بازارهای آزاد، پیامی ست که توجه همه را فارغ از سن، نژاد و جنسیت به خود جلب خواهد کرد.

مک کین تنها در ایالت های جنوبی و غربی که محافظه کاران مذهبی در آنجا نفوذ دارند، رای کافی کسب کرد.

ارقام نظر سنجی رای دهندگان نشان داد از هر ۴ پروتستان اوانجلیک، سه تن به مک کین رای دادند. این افراد رای دهندگانی هستند که با سقط جنین و حقوق هم جنس گرایان مخالفند اما با دولت نیز موافق نیستند.

در کلیسای سیاه پوستان، کشیشان نیز موضوعات مذهبی و محافظه کارانه مشابهی را موعظه می کنند. آمریکاییان آفریقایی تبار از سفید پوستان فقیرتر هستند. ارقام دولتی نشان می دهد که حدود یک چهارم این جمعیت زیر خط فقر زندگی می کنند در حالی که از هر ۱۰ نفر سفید پوست کمتر از یک تن فقیر محسوب می شود.

هریس می گوید بسیاری از سیاه پوستان، بر خلاف جمهوری خواهان بر این باورند که دولت حافظ منافع جوامع شان است.

تحلیل بوسیتیس صریح تر است. وی می گوید تا زمانی که محافظه کاران سفید پوست ایالت های جنوبی در قلب حزب جمهوری خواه حکومت می کنند، هیچ گاه از حمایت آرای سیاه پوستان برخوردار نخواهند شد.

فیهری، تحلیلگر راهبردی جمهوری خواه ضمن موافقت با این ایده ابراز امیدواری می کند اگر حزب جمهوری خواه در صدد است تا پایگاه خود را بین آمریکاییان آفریقایی تبار محکم تر کند باید مخالفت با دولت را کنار بگذارند.

وی می گوید :« استیل می تواند با حضور خود مراحل احیای مجدد حزب را به عنوان حزبی که تنها برای مردان سفید پوست ایالت های جنوبی نیست، آغاز کند.»

در این برهه رکود اقتصادی که رییس جمهوری جدید با وضع قوانین تازه در صدد است تا میلیون ها شغل بیافریند، استیل موضع سرسختانه ای در قبال صرف هزینه های دولت اتخاذ کرده است.

استیل اخیراً ادعا کرده دولت حتی یک شغل جدید نیز ایجاد نکرده است.

XS
SM
MD
LG