لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

گزارش: برندگان جوایز اسکار


فیلم میلیونر زاغه نشین، ماجرای پسربچه مسلمان زاده فقیری که از حلبی آبادهای شهر مومبای هند به یک مسابقه تلویزیونی راه پیدا می کند و پس از برنده شدن یک میلیون روپیه دل دختر دلخواه خود را به دست می آورد، جایزه اسکار بهترین فیلم سال را از آن خود ساخت.

جایزه بهترین بازیگر مرد سال به شان پن Sean Penn برای بازی در نقش هاروی میلک Milk Harvey، یک فعال حقوق همجنسگرایان تعلق گرفت درحالی که بیرون سالن محل اجرای برنامه اهدای جوایز اسکار (تئاتر کداک) گروهی از تظاهرکنندگان مخالف با همجنسگرایی بر علیه فیلم میلک و شان پن در طول شب دست به تظاهرات آرامی زدند.

جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن سال به Kate Winslet کیت وینسلت برای ایفای نقش یک مامور شکنجه نازی آلمان داده شد. رقبای دیگر وینسلت در این رده بندی آنجلینا جولی Angelina Jolie برای بازی در فیلم بچه عوضی ومریل استریپ Merly Streep بودند. مریل استریپ تا کنون ۱۵ بار نامزد جایزه اسکار شده است.

جایزه بهترین کارگردان سال به دنی بویل Danny Boyle کارگردان فیلم میلیونر زاغه نشین اهدا شد. این فیلم هم چنین جوایز بهترین موزیک متن فیلم و بهترین آهنگ را از آن A.R Rahman ای آر رحمان موسیقی دان هندی تبار کرد.

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن سال به بازیگر اسپانیایی تبار پنه لوپه کروز Penelope Cruz برای ایفای نقش در فیلم ویکی کریستینا بارسلونا Vicky Christina Barcelona داده شد. کروز نخستین زن اسپانیایی تبار است که تا کنون توانسته به جایزه اسکار دست یابد.

پنه لوپه کروز هنگام دریافت اسکار از وودی آلن Woody Allen نویسنده و کارگردان فیلم ویکی کریستینا بارسلونا برای نوشتن نقش هایی برجسته برای زنان بازیگر سپاسگزاری کرد.

اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد به هیث لجر Heath Ledger بازیگر فقیدی که سال پیش به دلیل استفاده اشتباهی از داروهای خواب آور درگذشت برای ایفای نقش ژوکر در آخرین فیلم بتمن اهدا شد. پدر، مادر و خواهر لجر این جایزه را از طرف دختر خردسال او ماتیلدا قبول کردند.

از لحظات برجسته اسکار امسال که هیو جکمن Hugh Jackman، خواننده و بازیگر استرالیایی تبار مجری آن بود، اجرای یک رقص دست جمعی و موسیقی توسط هنرمندان هندی به شیوه بالیوود و همراهی جان لجند John Legendخواننده آمریکایی با آن ها بود. هم چنین حضور بچه های بازیگر فیلم میلیونر زاغه نشین که به طور گروهی از مومبای به هالیوود آمده بودند تا در مراسم اهدای جوایز اسکار شرکت کنند.

جایزه یک عمر فعالیت هنری به جری لوئیز Jerry Lewis کمدین قدیمی داده شد که در طول سال ها در راه بهبود شرایط کودکان افلیج فعالیت های مستمری داشته است.

تنها نامزد ایرانی جوایز اسکار، عماد مخبری بود که فیلم او به نام اکتاپادی درباره یک جفت اختاپوس عاشق نتوانست در رده بندی فیلم ها کوتاه انیمیشن جایزه ای به دست آورد. در این رده بندی فیلم انیمیشن خانه از فرانسه با کارگردان ژاپنی آن جایزه اسکار را از آن خود ساخت.

XS
SM
MD
LG