لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

گزارش تحلیلی: تیم استقلال فقط به دنبال کسب قهرمانی است


صدرنشین لیگ برتر فوتبال ایران امروز، یکشنبه در ادامه هفته بیست و هشتم مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس، با پیروزی مقابل پاس، فاصله خود را با تیمهای مدعی بیشتر کرد. استقلال تهران در ورزشگاه آزادی میزبان پاس همدان بود و موفق شد با تک گل سیاوش اكبرپور حریف را شكست دهد.

در دیگر بازیهای روز یکشنبه، ذوب آهن اصفهان تیم دوم جدول ۳ بر ۱ مقاومت سپاسی شیراز را شكست داد.

پیكان قزوین در حالیکه از تیم سپاهان اصفهان پذیرایی می کرد در زمین خود با یك گل مغلوب سپاهان اصفهان شد. دیدار صبای قم با راه آهن شهرری یک بر یک مساوی شد . ابومسلم و پیام مشهد هم با تساوی یک بر یک به کار خود خاتمه دادند. فولاد خوزستان با ۳ گل میهمان خود داماش گیلان را درهم کوبید. در شهر انزلی، تیم ملوان با یک گل استقلال اهواز را بدرقه کرد. سایپای كرج با تساوی ۱- ۱ مقابل مس كرمان در زمین خودی متوقف شد. روز شنبه نیز پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی مقابل تیم برق یک- یک متوقف شد. بدین ترتیب آرزوی طرفداران بیشمار پرسپولیس، قهرمانی پیاپی، با وجود وینگادای پرتغالی هم در هاله ی از ابهام باقی ماند. و حالا در جدول رده بندی، تیم استقلال تهران همچنان با ۵۶ امتیاز پیشتازی می کند وذوب آهن اصفهان با ۵۳ امتیاز در مكان دوم جای گرفته و پیروزی با ۴۸ امتیاز در تلاش است که از مکان سوم پایین تر نرود. اما تیم استقلال نیز،هرچند که مقابل پاس همدان به یک پیروزی ارزشمند دست یافت، اما گذشته از گل زیبای سیاوش اکبر پور، در بیشتر زمان بازی چهره یک تیم قهرمان را نداشت.

تیم صدرنشین لیگ بار دیگر قلعه نویی ژنرال را بر عرشه کشتی دارد، اما چگونه این کشتی، لنگرش در شیراز شکست. این تیم که در بهترین شرایط خطوط دفاعی و حمله به سر می برد پیش از برد یک بر صفر آخرین روز هفته بیست و هشتم لیگ، در شیراز شکستی سنگین متحمل شد.

در نوشتار پیشرو، کارشناس فوتبال، سید علی پور حسینی از ایران، به این شکست از منظری متفاوت نگریسته و با ارسال آن برای تارنمای ورزش صدای آمریکا این تفاوتها را با علاقمندان فوتبال ایران و کاربران ما در میان گذاشته است.

چرا استقلال در شیراز شکست سنگین را پذیرفت؟

استقلال پس از شکست ۲-۱ در مقابل تیم فولاد سپاهان اصفهان در هفته بیستم پنج مسابقه خود را در هفته‌های ۲۱ تا ۲۵ با ۵ پیروزی به انجام رساند و با زدن ۱۶ گل یعنی با میانگین بیش از ۳ گل برای هر مسابقه دستاوردی خیره ‌کننده از خود به جا گذاشت ضمن اینکه در این ۵ هفته تنها پذیرای ۴ گل - یعنی میانگین کم تر از یک گل برای هر مسابقه - شد تا نشان داده شود که تیم استقلال تنها در بازی تهاجمی موفق نبوده، بلکه در بازی تدافعی نیز عملکرد خوبی داشته است.

با چنین کارنامه ‌ای تیم استقلال در هفته بیست و ششم به مصاف حریف همیشگی و دیرین خود یعنی پرسپولیس رفت و علیرغم برتری نسبی و ایجاد موقعیت‌های متعدد گلزنی، تنها به یک گل بسنده کرد و همین امر به پرسپولیس امکان داد تا با به ثمر رساندن گل دقیقه ۹۳ از روی نقطه پنالتی توسط مازیار زارع، بازی را به تساوی کشاند. از نظر نباید دور داشت که در نیمه دوم وقتی پرسپولیس با پذیرش گل جباری بازی را از دست رفته دید به تهاجم همه جانبه روی دروازه استقلال پرداخت و این فرصت را به تیم استقلال داد که در ضد حمله‌ها خطر ساز شود و ۲ فرصت عالی گلزنی به وسیله سیاوش اکبرپور را از دست بدهد.

شکست سنگین ۴-۱ در شیراز و مقابل تیم فجر سپاسی بر مبنای همین فرصتهای از دست رفته اکبرپور و اشتباه علیزاده در ارتکاب هند پنالتی قرار گرفت. نزدیکان تیم استقلال به ارباب رسانه خبر دادند که پس از پایان مسابقه با پرسپولیس، امیر قلعه نویی بازیکنان اشتباه کار استقلال، خصوصا اکبرپور و علیزاده را به باد ناسزا گرفته و این پرخاشجویی تا به آن حد بوده که دو بازیکن نامبرده در معرض اخراج قرار گرفته و روز شنبه در تمرین تیم حاضر نشدند.

امیرقلعه نویی وقتی در این رابطه مورد سوال مجری برنامه تلویزیونی ۹۰ قرار ‌گرفت به شرایط نابسامان روحی – روانی بعد از مسابقه اشاره کرد و در توجیه رفتار اشتباه و ناپسند خود این جمله را بر زبان آورد که: «ما که مربی نیستیم!!»

آنها که عمری طولانی ‌تر دارند و فوتبال را از سالهای دور دنبال کرده‌اند خوب به خاطر دارند که قلعه‌نویی راه مربیگری را بر مبنای الگو و مقتدای خود یعنی علی پروین پیش گرفت و سعی کرد در نحوه اداره تیم و برخورد با بازیکنان رفتاری مشابه با پروین داشته باشد و مصرانه در این راه گام زد. اما هر پدیده ‌ای دوره و زمان خاص خود را دارد و با پایان یافتن آن دوران باید که در طریقی تازه گام زد. وقتی علی پروین به سوال ساده که: «روش بازی شما چیست؟» پاسخ داد: «روش علی اصغری!» خود بهتر از هرکس می‌دانست که دورانش به پایان رسیده و اگر چند سالی همچنان سایه‌ای از او را بر سر فوتبال دیدیم در زمینه‌ای جدا از مربیگری بود و در این زمینه نیز طی چند سال گذشته شاهد بودیم که حتی در زمینه مدیریت و تیمداری نیز دوران تفکرات پروینی به سر آمده و بهترین دلیل و مدعای این گفته سرنوشت استیل آذین است.

شاید امیر قلعه‌نویی در بیان جمله «ما که مربی نیستیم!!» قصد فروتنی و تواضع داشته اما دانسته یا ندانسته قلعه‌نویی حقیقتی را بیان کرده که لازمه عصر اینترنت و انقلاب اطلاعاتی در جهان است. دوران بابا شمل بازی و قیصر خانی روزگار درازی است که به تاریخ پیوسته و اینک زمانی است که مربیان سنتی و تجربی یک انتخاب بیشتر پیش ‌رو ندارند. ایشان یا باید به ابزار روز فوتبال مدرن مجهز شوند یا عطای فوتبال را به لقای آن بخشیده و آهسته و بی‌سر و صدا از آن کناره ‌گیری کنند.

امروز دیگر زمانی نیست که مربی فعال مایشا و حاکم مطلق تیم باشد. شاید در زمینه روشهای تمرینی، آموزش مهارتهای تکنیک فردی، ارایه طرحهای تاکتیکی و نحوه حرکتهای تیمی نظر مربی صائب تلقی شود، اما در زمینه رفتارهای اجتماعی جایی برای اعمال نظرهای شخصی وجود ندارد.

یوجینو فاکتی و رومدیو اسکایا بخش سوم از کتاب خود تحت عنوان: «طرحهای تهاجمی و تمرینهای آموزشی فوتبال» را به موضوع نحوه برقراری ارتباط بین مربی و بازیکنان اختصاص داده و چگونگی این ارتباط را در زمینه‌های مختلف فوتبال عرضه کرده‌ و به عنوان شاه بیت این عبارت را آورده‌اند که:عدم درک یا درک اشتباه بازیکنان شاید که بستگی به راه اشتباه مربی در برقراری ارتباط داشته باشد. مربی باید با دقت رفتار خود را تجزیه تحلیل کرده تا بتواند دلیل عدم تفاهم با بازیکنان را از بین برده و برقراری ارتباط به گونه ‌ای موثر امکان پذیر شود.

مهاجمی که بهترین فرصتهای گلزنی را از دست می‌دهد یا مدافعی که در آخرین دقیقه بازی مرتکب هند پنالتی می‌شود بدون تردید در پایان مسابقه دلشکسته‌ ترین و افسرده‌ترین افراد هستند و در چنین لحظاتی باید که از آنان دلجویی شود و مرحمی بر زخم دل آنان گذاشت نه آنکه مورد عتاب و خطاب و سرزنش قرار گیرند که اگر چنین شد آنگاه پیامد چنین امری همان خواهد بود که در شیراز برای استقلال پیش آمد یعنی بازیکنان تیم سرحال و شادابی که هفته های متمادی حریفان را با گلهای فراوان شکست می‌دادند بدل به مجسمه‌های چوبی می‌شوند که عاطل و باطل در زمین مسابقه نظاره ‌گر هنرنمایی بازیکنان تیم حریف شدند.

شکست استقلال نه در شیراز و در مقابل شاگردان پیروانی که در پایان بازی با پرسپولیس در رختکن استقلال به وسیله امیر قلعه‌نویی رقم خورد.

XS
SM
MD
LG