لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

گزارش اجتماعی: انتقاد از مزایده اشیاء متعلق به گاندی در هند   


آنجانا پاسریچا، خبرنگار صدای آمریکا، دهلی نو

برنامه ریزی برای به مزایده گذاشتن اشیای متعلق به گاندی، رهبر استقلال هند مورد انتقاد شدید قرار گرفته است و بسیاری خواستار بازگرداندن این اقلام به هند شده اند.

پیروان گاندی معتقدند فروش اشیای متعلق به وی با آرمان های گاندی که از وی به عنوان یکی از بزرگترین رهبران دوران معاصر یاد می شود مغایرت خواهد داشت.

اقلام متعلق به گاندی که قرار است ماه آینده در نیویورک به مزایده گذاشته شوند، شامل یک جفت دمپایی چرمی تقریباً کهنه، یک ساعت جیبی ارزان قیمت، عینک فلزی معروف او، یک کاسه برنجی و بشقاب است.

گاندی یک سمبل ملی ست که رهبری یک مبارزه آرام و بدون خشونت به منظور اعلام استقلال از حاکمیت استعماری بریتانیا را به عهده داشت.

وی الهام بخش میلیون ها هندی بود تا به جنبش نافرمانی مدنی وی بپیوندند. فلسفه او در مبارزه بدون خشونت الهام بخش چندین جنبش مدنی مشابه بود.

مرکزی که اشیاء متعلق به گاندی را در اختیار دارد در صدد است که آنها را به یک کلکسیونر خارجی خصوصی بفروشد.

این مرکز اعلام کرده این مزایده به دلیل اینکه این رهبر پارسا متعلقات بسیار اندکی داشته است در نوع خود منحصر به فرد است.

پیروان گاندی در هند معتقدند صرفاً به همین دلیل است که اشیاء وی نباید برای سود مادی فروخته شوند.

آن ها خاطرنشان کرده اند گاندی به دلیل اینکه از مخالفان سرسخت مادی گرایی و مصرف گرایی بوده، هیچ تعلق خاطری حتی به این چند شی نداشته است.

راما چاندرا راهی، دبیر کل بنیاد یادبود گاندی در دهلی نو می گوید :« قیمت گذاری بر اشیاء متعلق به مردی که آرمان یک زندگی ساده را ترویج می کرد، استعاره آمیز است. امروزه در جامعه ای که بر بنیان نیاز بازار استوار است، همه اشیاء به ویژه در ایالات متحده به فروش گذاشته می شوند. وضعیت مشابهی در هند نیز مشاهده می شود و چنین امری درست نیست. اگر همه گاندی را در مقام یک رهبر بزرگ به رسمیت می شناسند، اشیای متعلق به او باید در موزه نگهداری شود تا نسل های آینده از آرمان های زندگی او الهام بگیرند.»

گاندی عینک خود را به یک سرهنگ ارتش که از وی تقاضای پند و اندرز کرده بود، هدیه کرد. گاندی به وی گفته بود این عینک به منزله چشم هایی هستند که به وی بصیرت دادند تا یک هند آزاد را مجسم کند.

ساعت جیبی گاندی نماد ارزش وی برای خوش قولی بوده است. کاسه و بشقاب نیز ظرف هایی بودند که وی در آن ها غذایی ساده صرف می کرد.

توشار گاندی، نتیجه گاندی می گوید اشیای وی باید به هند بازگردانده شوند و به عنوان گنجینه های ملی به نمایش گذاشته شوند. وی کارزاری به راه انداخته است تا برای شرکت در مزایده و خرید این اشیاء پول جمع آوری کند.

او می گوید گاندی در دل مردم هند جایگاه ویژه ای دارد و اشیاء متعلق به او برای هند ارزش عاطفی دارند.

توشار گاندی می گوید :« این اشیاء متعلق به مردی هستند که ما ستایش می کنیم و به نظر من این اشیاء باید به هند بازگردانده شوند تا نسل های آینده به وی احساس نزدیکی کرده و از او الهام بگیرند. عینک فلزی او به یک نماد جهانی بدل شده که با هویت و جایگاه خاص او در هند مرتبط اند.»

این مزایده در اوایل ماه مارس برگزار می شود و نتیجه گاندی که برای خرید این اشیاء تا کنون ۲۰۰۰ دلار جمع آوری کرده است می گوید اقشار مختلف مردم، حتی آنها که توان مالی چندانی ندارند به این کارزار کمک کرده اند و این بسیار ارزشمند است.

چندین نماینده مجلس نیز از دولت خواسته اند تا اشیاء گاندی را خریداری کند.

راهی، رییس بنیاد یادبود گاندی می گوید :« زمان برگزاری مزایده اشیاء گاندی زمان مناسبی است تا جهان پیام های الهام بخش او را به یاد آورند. وی بر این باور بود جهان سرشار از نعمت هایی است که برای نیاز همه انسان ها کفایت می کند ولی برای خاموش کردن آتش طمع آنها کافی نخواهد بود.»

گاندی در سال ۱۹۴۸، یک سال پس از استقلال هند توسط یک هندوی افراطی به قتل رسید.

XS
SM
MD
LG