لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

گزارش: تظاهرات در جزایر فرانسوی گوادلوپ و مارتینیک


نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه از تظاهر کنندگان در جزایر فرانسوی گوادلوپ و مارتینیک خواستار حفظ آرامش شده است، با این حال روز جمعه نيز تظاهرات در اين دو جزيره دریای کاراییب ادامه داشت. در همين حال گزارشها از شکست اولین دور مذاکرات مقامات فرانسوی با رهبران تظاهر کنندگان در مورد بسته کمک های اقتصادی پیشنهادی رییس جمهوری فرانسه حکايت دارد، که جمعی از سکنه گوادلوپ با تظاهراتی نسبتا آرام به اين شکست واکنش نشان دادند.

در حالی که روز جمعه گفتگو برای پایان دادن به تظاهرات خشونت بار و شورش جزیره فرانسوی گوادلوپ در جریان بود دست کم هزار نفر در مقابل محل مذاکرات در پونته آ پیتر بزرگترین شهر آن جزیره دست به تظاهرات آرامی زدند.

در نقاط دیگر تظاهرکنندگان جاده اصلی شهر را مسدود کردند، چند اتومبیل به آتش کشیده شد و سرانجام چندین نفر در برخورد با پلیس بازداشت شدند.

پس از چند روز شورش های خیابانی، به آتش کشیده شدن مراکز تجاری و فروشگاه ها ، تیر اندازی و کشته شدن یک فعال اتحادیه به ضرب گلوله، سرانجام با افزایش نیروهای امنیتی تنش ها در گوادلوپ کاهش یافت و آرامش نسبی بر خیابان ها سایه افکند. ولی به رغم این آرامش هنوز فروشگاه های گوادلوپ در هراس از چپاول در های خود را باز نکرده اند.

حدود یک ماه است که ساکنان دو جزیره گوادلوپ و مارتینیک به دلیل شرایط بد اقتصادی از جمله گرانی و کمبود کارمزد دست به تظاهرات زده اند. تظاهراتی که به یک شورش خشونت بار تبدیل شد.
روز ۵ شنبه نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه در یک پیام تلویزیونی از ساکنان این دو جزیره دریای کاراییب خواست به خشونت ها پایان دهند و تعهد کرد ۷۳۰ میلیون دلار برای بهبود شرایط اقتصادی گوادلوپ و مارتینیک اختصاص دهد.

ولی گفتگوی روز جمعه رهبران تظاهر کنندگان از یک سو، و دولت فرانسه و رهبران تجاری و مالی گوادلوپ از سوی دیگر ناموفق بود.

گرچه رهبران تظاهر کنندگان میزان افزایش کارمزد پیشنهادی دولت فرانسه را کافی ندانسته و آن را رد کردند ولی نیکولا دفورژ مذاکره کننده هیات فرانسوی ابراز امیدواری کرد که گفتگوها به نتیجه برسد.

در حالی که تظاهرات گوادلوپ علیه گرانی و کمبود کارمزد صورت می گیرد ولی نشانی از ناخرسندی و نا آرامی های نژادی را نیز به همراه دارد. تقریبا تمامی شرکت کنندگان در تظاهرات سیاه پوست هستند و صاحبان مراکز مالی و اقتصادی سفید پوست گوادلوپ را که پدرانشان در گذشته این جزیره مستعمره کننده و تاجر برده بودند متهم می کنند که قیمت ها را افزایش می دهند.

میزان فقر و بیکاری که ساکنان گوادلوپ و مارتینیک تجربه می کنند در مقایسه با شهروندان فرانسه بسیار زیاد است، مساله ای که خشم ساکنان این دو جزیره فرانسوی دریای کاراییب را بر انگیخته است.

XS
SM
MD
LG