لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

آزار و اذیت بهاییان توسط جمهوری اسلامی


آزار و اذیت بهاییان توسط جمهوری اسلامی
آزار و اذیت بهاییان توسط جمهوری اسلامی

بیش از ۹ ماه از زمانی که هفت رهبر جامعه بهاییان ایران دستگیرشدند و بدون دسترسی به وکیل مدافع و مشاور قانونی به زندان افتادند می گذرد. اینک دولت ایران اعلام کرده است که آنها به جاسوسی متهم شده اند.

این اقدام، جدید ترین رویداد در ده ها سال سرکوب علیه بهاییان ، بزرگترین گروه اقلیت مذهبی ایران است. ممنوع ساختن بهاییان از حضور در دانشگاه های دولتی یا کار در ادارات و سازمان های دولتی، تخریب یا بستن مراکز عبادت بهاییان، ویران کردن گورستانهای آنها ، مصادره اموال و کشتن بهاییان با مصونیت از مجازات، از آن جمله است.

گروه های طرفدار حقوق بشر و دیگران از جدیدترین اقدام دولت ایران به خشم آمده اند. عفو بین الملل گفت دو زن و پنج مردی را که رژیم به جاسوسی متهم کرده است، زندانیان سیاسی و عقیدتی و کسانی تلقی می کند که بدلیل باورها یا فعالیت های صلحجویانه به بند کشیده شده اند. عفو بین الملل ابراز نگرانی کرد که اتهامات علیه هفت نفر به اعدام آنها منجر شود. سازمان غیر دولتی خانه آزادی در امریکا، دولت ایران را بدلیل محاکمه هفت بهایی بر اساس آنچه آنرا اتهامات " ساختگی و از پیش طرح شده" نامید، محکوم کرد، و خواست آنها بی درنگ آزاد شوند. پیشتر در اوائل ماه، گروهی از روشنفکران ایرانی ساکن خارج از کشور نامه ای را امضا کردند که اعلام می کند آنها دیگر در برابر سرکوب بهاییان در سرزمینشان ساکت نخواهند نشست.

رارت وود، کفیل سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، دریک بیانیه کتبی تصمیم دولت ایران به وارد آوردن آنچه آنرا " اتهامات بی اساس جاسوسی" به هفت رهبر جامعه بهاییان ایران نامید محکوم کرد و گفت : این اتهامات بخشی از روند جاری سرکوب بهاییان در ایران است. آقای وود یاد آور شد سی بهایی دیگر فقط بر مبنای باورهای مذهبی شان زندانی هستند.

آقای وود در باره دیگر اقلیت های مذهبی ، که هممچنان فقط به علت آنچه به آن باور دارند هدف دولت ایران هستند، ابزار نگرانی کرد. او به موارد سه مسیحی که ماه پیش در تهران دستگیر شدند ، و نیز چندین عضو دراویش گنابادی، که در ژانویه در جزیره کیش دستگیر شدند، استناد کرد.

آقای وود گفت ایالات متحده همصدا با جامعه بین المللی از مقامات ایران می خواهد تمام اقلیت های مذهبی را که در حال حاضر بدلیل کار برد صلحجویانه حقوق انسانی و آزادی های اساسی خود در بازداشت بسر می برند آزاد کند.

XS
SM
MD
LG