لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۲

طالبان پاکستانی موافقت با یک آتش بس دایمی را تکذیب کردند


ستیزه گران طالبان در شمال غربی پاکستان می گویند آنها تمدید آتش بس را بررسی می کنند، اما رسیدن به یک توافق دایمی را، آن گونه که مقامات دولت محلی ادعا کرده اند، رد می کنند.

مولانا فضل الله، رهبر طالبان در دره سوات امروز، شنبه، در یک بیانیه رادیویی گفت تشکیلات او تمدید آتش بس ۱۰ روزه فعلی را، پس از انقضای آن در این هفته، بررسی می کند.

پیشتر، سید محمد جواد، کمیسر منطقه «مالاکند» که سوات را شامل می شود، گفت ستیزه گران با یک آتش بس دایمی موافقت کرده اند.

صوفی محمد، که یک گروه اسلامی جداگانه را در سوات رهبری می کند، هفته پیش در مورد اجرای قوانین اسلامی در منطقه، در صورتی که ستیزه گران سلاح هایشان را زمین بگذارند، با مقامات محلی به توافق رسید.

مقامات طالبان می گویند محمد و فضل الله پیشتر در جلسه ای درباره صلح مذاکره کردند. ستیره گران جناح های گوناگون در شمال غربی پاکستان فعال هستند. برخی از این منطقه برای دست زدن به حملاتی به افغانستان استفاده می کنند و نیروهای محلی و بین المللی را هدف می گیرند.

ایالات متحده و ناتو نیز نسبت به توافق ابراز نگرانی کرده اند و می گویند بیم آن می رود این اقدام موجب شود پناهگاه های امن برای افراطیون در منطقه که هم اینک ناآرام است به وجود آید .

در این میان، مقامات می گویند در انفجار یک بمب کنار جاده ای در یک مسیر تدارکانی در ناحیه خیبر که نیروهای ناتو در افغانستان از آن استفاده می کنند، یک تن جان سپرد و دو نفر دیگر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG