لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

گزارش: دستور دولت قرقیزستان به نیروهای آمریکایی برای ترک پایگاه هوایی ماناس


دولت قرقیزستان به نیروهای آمریکایی دستور داده است یک پایگاه هوایی آن کشور را ظرف شش ماه آینده ترک کنند.

پایگاه هوایی ماناس یکی از پایگاههای اصلی آمریکا برای تدارکات رسانی به نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان است و در صورت بسته شدن آن بر روی ارتش آمریکا، طرح اعزام نیروهای بیشتر برای مبارزه با طالبان و القاعده دشوارتر خواهد شد.

آمریکا می گوید در نظر دارد برای ادامه استفاده از پایگاه ماناس، اجاره بیشتری به قرقیزستان پیشنهاد کند.

پایگاه هوایی گانچی در فرودگاه بین المللی ماناس در حاشیه بیشکک پایتخت جمهوری قرقیزستان قرار دارد و به پایگاه ماناس موسوم است.

ماناس هم اکنون مهم ترین مرکز تدارکات رسانی برای سربازان ناتو و آمریکا در آسیای مرکزی است و در حالی که در افغانستان مبارزه نیروهای ناتو و ارتش آمریکا علیه شورشیان طالبان و القاعده ادامه دارد، از آن برای اعزام نیرو و تجهیزات به افغانستان استفاده می شود.

اما وزارت خارجه قرقیزستان دیروز، جمعه، اعلام کرد در یک یادداشت رسمی به سفارت آمریکا، از واشنگتن خواسته است تا نیروهایش را ظرف شش ماه از پایگاه ماناس خارج کند. لایحه بستن پایگاه، روز پنجشنبه به تصویب پارلمان قرقیزستان رسید و با امضای رییس جمهوری، قانونی شد.

سرهنگ کریستوفر بنس یکی از فرماندهان آمریکایی در منطقه می گوید در صورت بسته شدن پایگاه، راههای دیگر برای ارسال محموله ها در دسترس است، اما افزود راههای زمینی نا امن است و کاروان های حامل محموله هایی که از طریق پاکستان به افغانستان ارسال می شود، بارها هدف حمله شورشیان قرار گرفته است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا دیروز در جلسه وزیران دفاع ناتو در کراکوف لهستان گفت به اعتقاد وی «پرونده پایگاه ماناس هنوز بسته نشده است». او گفت آمریکا در صدد است تا با قرقیزستان به توافق جدیدی بر سر اجاره بهای آن پایگاه برسد.

یک افسر ارتش آمریکا می گوید تاجیکستان و ازبکستان موافقت کرده اند اجازه دهند محموله های غیر نظامی آمریکا از طریق دو کشور به افغانستان حمل شود.

در همین حال، تصمیم قرقیزستان به بستن پایگاه نظامی آمریکا در آن کشور، با استقبال جمهوری اسلامی ایران، روبه رو شد.

مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع ایران که به مسکو سفر کرده است، این تصمیم را ناشی از خواسته مردم قرقیزستان خواند و حمایت جمهوری اسلامی ایران را از آن اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG