لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

تلاش آمریکا برای تثبیت اوضاع در افغانستان


تلاش آمریکا برای تثبیت اوضاع در افغانستان
تلاش آمریکا برای تثبیت اوضاع در افغانستان
<!-- IMAGE -->

ایالات متحده ۱٧هزار سرباز دیگر به افغانستان می فرستد. پرزیدنت باراک اوباما در یک بیانیه کتبی گفت این افزایش برای تثبیت وضع در افغانستان، که رو به خرابی می رود، لازم است. او یاد آور شد طالبان در افغانستان دوباره نیرو می گیرند، القاعده از شورش پشتیبانی می کند، و آمریکا را از امن گاهش در امتداد مرز پاکستان مورد تهدید قرار می دهد. پریزیدنت اوباما گفت : تقویت نیروها، به تامین امنیت برای مردم افغانستتان و ثبات در کشور کمک خواهد کرد.

سربازان اضافی در بهار و تابستان به افغانستان خواهند رفت و شمار سربازان و تکاوران دریایی امریکا در آنجا را به حدود ۵۵هزار نفر خواهند رساند.

گوردون دوگید، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در گفت و گو با خبرنگاران گفت اعزام سربازان اضافی تعهد امریکا به افغانستان و افغان ها را نشان می دهد:

**** نیروهای اضافی نه فقط به ما اجازه خواهند داد عملیات ضد شورش را تقویت کنیم ، بلکه ما را در راهنمائی و آموزش ارتش ملی افغانستان یاری خواهد داد. و این اقدام برای افغان ها که قادر شوند کنترل امنیت خود را ، که هدف نهایی است، بدست بگیرند، اساسی است.

پرزیدنت اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد که عمل نظامی بخودی خود برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان کافی نخواهد بود. او گفت : ما ناچار خواهیم بود از دیپلماسی و از توسعه استفاده کنیم، و افزود : ایالات متحده در روند بازنگری استراتژی خود در افغانستان قرار دارد . او گفت : به گمان من، در افغانستان هنوز می توان برنده شد، به این معنا که ما قادر شویم از تبدیل شدن آن به یک سکوی پرتاب برای حملاتی علیه امریکای شمالی جلوگیری کنیم. به گمان من ، هنوز برای ما امکان دارد القاعده را سرکوب کنیم تا مسلم سازیم افراط گرایی توسعه پیدا نکند و مهار شود.

آقای اوباما گفت: فکر می کنم هنوز می توان به تمام این هدف ها رسید.

XS
SM
MD
LG