لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

گزيده روزنامه های شنبه ٣ اسفند در ايران


کمبود اعتبار و تأخير در اجرای فازهای پارس جنوبی

روزنامه سرمايه به نقل از «مديرکل برنامه ريزی استراتژيک وزارت نفت»، از تاخير در اجرای فاز های «پارس جنوبی»خبر مى دهد. به نوشته روزنامه سرمايه، «مهدی بازارگان » می گويد: «فازهای ١١ ، ١٣ و ١٤ پارس جنوبی که مربوط به ساخت واحدهای ال ان جی بوده به دليل عدم اجرای تعهد از سوی شرکت های توتال و شل اصلاً پيشرفت نداشته و معطل مانده است.»

همچنين توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی با پيمانکاری «شرکت پتروپارس» در حال اجرا است و از برنامه اوليه خود عقب افتاده است. به گفته مهدی بازارگان، فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی و همچنين فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی که اجرای آن به «سازمان گسترش » و شرکت «اويک» واگذار شده، مطابق برنامه پيشرفت نداشته اند. به نوشته سرمايه، دليل تاخير در اين فازها، تاخير دو ساله در پرداخت اعتبارات به پيمانکاران از صندوق ذخيره ارزی بوده است.

قائم مقام معاون وزير نفت گفته قرارداد «فازهای ١٢، ١٧ و ١٨ پارس جنوبی» بيش از سه سال گذشته امضا شده و در زمان امضای قرارداد قيمت اين قراردادها متعادل بود ولی با تاخيراتی که در شروع کار ايجاد شد، اکنون پيمانکار با مشکلات اساسی در تامين هزينه های پروژه در مقايسه با دريافتی که از محل صورت وضعيت های خود می کند، مواجه است.

دليل تعويق سفر هاشمی به عراق

روزنامه اعتماد از تعويق سفر هاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ،به عراق خبر می دهد. به گفته سرپرست کنسولگری جمهوری اسلامی در سليمانيه عراق، سفر هاشمی رفسنجانی با کمی تأخير در روزهای آينده انجام می شود.

اعتماد به نقل از «عليرضا مسافری» دليل «تأخير سفر هاشمی رفسنجانی را؛ سفر «جلال طالباني» رئيس جمهوری عراق به کره جنوبی و سپس به ايران اعلام کرده است.

به گفته اين مقام کنسولگری ايران، جلال طالبانی در زمان سفر به ايران با «محمود احمدی نژاد» رئيس جمهوری ايران و آيت الله علی خامنه ای، ديدار خواهد کرد.

موجودی صندوق ذخيره ارزی در سال آينده: ٥ ميليارد دلار

روزنامه اعتماد ملی طی گزارشی از کارنامه حساب ذخيره ارزی دولت محمود احمدی ن‍ژاد در چهار سال گذشته می نويسد. به نوشته اين روزنامه، «هرچند در سه سال گذشته اقتصاد ايران مملو از درآمدهای سرشار نفتی بوده است اما درست در همين دوران نيز ذخاير ارزی بدترين روزهای خود را مزمزه کرده است.»

اعتماد ملی می نويسد تحليلگران با توجه به اطلا‌عات موجود، حداقل درآمد ارزی ايران در اين دوران ناشی از فروش نفت را «بيش از ٢٥٠ ميليارد دلا‌ر» ارزيابی مي‌کنند که بر اساس قوانين موجود با اين ميزان فروش نفت حداقل بايد «١٠٧ ميليارد دلا‌ر » وجه نقد در حساب ذخيره ارزی وجود داشته باشد. اما پس از يک نزاع شکل گرفته بر سر موجودی حساب ارزی، مسوولا‌ن بانک مرکزی موجودی اين حساب را ٢٥ ميليارد دلا‌ر اعلا‌م کردند.

به نوشته اعتماد ملی، رضا عبداللهی، رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلا‌می پرده‌ای ديگر از ذخاير ارزی را به تصوير کشيد و گفت « تا پايان امسال فقط ٢٠ ميليارد دلا‌ر حجم ذخاير ارزی است.» به نوشته اين روزنامه، معنای اين سخن چيزی نيست جز اينکه در چند ماه گذشته يک بار ديگر به ميزان ٥ ميليارد دلا‌ر از حجم ذخاير ارزی کاسته شده است. اما رضا عبداللهی، با توجه به شرايط حاكم بر بودجه سال ١٣٨٨ مطلب ديگرى را نيز اعلام كرده است. به گفته اين نماينده مجلس، با توجه به بودجه سال ٨٨ مي‌توان انتظار داشت در سال آينده فقط «٥ ميليارد دلا‌ر» در حساب ذخيره ارزی باقی بماند. «يعنی دولت نهم مي‌تواند دوران مديريت خود را بر پرشور‌ترين روزهای نفتی اقتصاد ايران با ٥ ميليارد دلا‌رذخيره ارزی به پايان برساند.»

افزايش بيکاری در سال آينده

روزنامه قدس از احتمال افزايش بيکاری در سال ١٣٨٨ خبر می دهد. به گفته «محمد نهاونديان» رئيس اتاق بازرگانی ايران، فشار های ناشی از نواقص لايحه بودجه ٨٨ به واحدهای توليدی، افزايش قيمت سوخت، ماليات و بی توجهی به ماليات بر ارزش افزوده ممکن است به بيکاری گسترده در کشور منجر شود.


XS
SM
MD
LG