لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

کلینتون : مساله حقوق بشردر چین نباید از پیشرفت در حوزه های دیگر جلوگیری کند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید بحث با چین در مورد حقوق بشر، نباید مانع پیشرفت در حوزه های دیگر شود.

کلینتون روز جمعه پیش از ورود به پکن به خبرنگاران گفت دو کشور نباید اجازه دهند اختلافاتشان از درگیری آنها در مسائلی مانند تغییر آب و هوا، بحران مالی جهانی و تهدید های امنیتی جلوگیری کند.

گروه های طرفدار حقوق بشر بی درنگ به اظهارات او پاسخ دادند.

عفو بین الملل گفت متاسف است که کلینتون در درگیری دیپلماتیک با چین به مساله حقوق بشر ارجحیت نمی دهد، و یاد آور شد ایالات متحده یکی از معدود کشورهایی است که می تواند در چنین مسائلی در مقابل چین بایستد .

سازمان نظارت بر حقوق بشر گفته های کلینتون را یک اشتباه استراتژیک نامید و افزود چنین بنظر می رسد که او انتظار ندارد درباره این موضوع گفت و گویی با مقامات چینی انجام دهد.

کلینتون گفت او از مطرح ساختن چنین مساله ای پروا نخواهد داشت، اما افزود مقامات آمریکایی کم و بیش می دانند که چین چه خواهد گفت.

خانم کلینتون شامگاه جمعه در آخرین مرحله سفر به چهار کشور آسیای شرقی وارد پکن شد.

او روز شنبه از جمله با رییس جمهوری و نخست وزیر چین ملاقات خواهد کرد و در ضیافتی که همتای چینی وی ترتیب می دهد حضور خواهد یافت.

روز یکشنبه، وزیر امور خارجه آمریکا در آیین دعا و نیایش در یک کلیسا شرکت خواهد کرد و پیش از بازگشت به واشنگتن با گروهی از زنان و رهبران جامعه مدنی چین به گفت و گو خواهد نشست.

کلینتون، که دیدارهایش بر بحران اقتصادی جهانی، تغییر آب و هوا و برنامه اتمی کره شمالی متمرکز بوده است، پیش از ورود به پکن امروز، جمعه، در سئول از کره جنوبی حمایت کرد و کره شمالی را از هر عمل تحریک کننده ای برحذر داشت.

هیلاری کلینتون و وزیر امور خارجه کره جنوبی در کنفرانس خبری مشترکی شرکت کردند و از کره شمالی خواستند به مذاکرات مرزی باز گردد و گفت و شنود با سئول را از سر بگیرد.

ماه پیش، کره شمالی اعلام کرد تمام توافق های سیاسی و نظامی با کره جنوبی را لغو می کند.

در ماه های اخیر، تنش در شبه جزیره کره رو به افزایش بوده است. آمریکا و کره جنوبی هشدار داده اند که کره شمالی قصد دارد یک موشک بالیتسک دور بردی را که امکان دارد بتواند به ایالات متحده برسد، آزمایش کند.

کلینتون هشدار داد چنین اقدامی قطعامنه ای را که سازمان ملل متحد پس از آزمایشی مشابه در سال ۲۰۰۶ تصویب کرد نقض می کند.

کلینتون در سئول، همچنین اعلام کرد «استیفن بوس ورث»، فرستاده جدید واشنگتن به کره شمالی و سرپرست مذاکرات اتمی شش جانبه در مورد برنامه اتمی آن کشور خواهد بود.

XS
SM
MD
LG