لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

نتانیاهو: ایران بزرگترین تهدید برای امنیت اسراییل است


بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب دست راستی لیکود اسراییل، امروز، جمعه، ایران را یک « تهدید اصلی» برای اسراییل نامید.

نتانیاهو، روز جمعه، پس از آن که شیمون پرز رییس جمهوری اسراییل از او دعوت کرد دولت بعدی را تشکیل دهد، در سخنانی کوتاهی پس از قبول این دعوت گفت : " ایران در جستجوی تسلیحات اتمی است و بزرگترین تهدید برای موجودیت ما از زمان جنگ استقلال است."

بگزارش خبرگزاری فرانسه، نتانیاهو در اشاره ای به لبنان وسوریه گفت: " نیروهای تروریست ایران، ما را از شمال تهدید می کنند."

نتانیاهو، که شش هفته فرصت دارد دولت جدید را معرفی کند، دعوت پرز را پذیرفت و از رقیبان میانه رو خود، تزیپی لیونی وزیر امور خارجه ورهبر حزب کادیما، و اهود باراک، وزیر دفاع، خواست در آنچه آنرا « یک دولت وحدت ملی فراگیر» نامید به او ملحق شوند.

لیونی، که امیدوار بود به نخست وزیری برگزیده شود، تمایل زیادی به پیوستن به دولت نتانیاهو نشان نداده است، و در صورتی که موضوع خود را تغیییر ندهد، نتانیاهو به احتمال قوی ائتلافی از احزاب ناسیونالیست و مذهبی، که رویکرد سخت تری نسبت به مذاکرات صلح با فلسطینیان دارند، تشکیل خواهد داد.

شیمون پرز پیشتر جداگانه با دو کانیدای ارشد نخست وزیری، نتانیاهو، و تزیپی لیونی وزیر امور خارجه و رهبر حزب معتدل کادیما گفت و گو کرد.

کادیما در انتخابات پارلمانی یک کرسی بیشتر از لیکود بدست آورد اما از حمایت کافی برای تشکیل دولت برخوردار نشد.

روز پنجشنبه نتانیاهو تایید و حمایت آویگدور لیبرمن، رهبر حزب دست راستی افراطی « اسراییل، خانه ما» را بدست آورد و شانس او برای برگزیده شدن بعنوان نخست وزیر بیشتر شد.

لیونی در واکنش به این تحول به اعضای حزب کادیما گفت شالوده یک دولت دست راستی به رهبری نتانیاهو ریخته شده است، و او ترجیح می دهد به جای آن که بخشی ار چنین اتحادیه ای باشد، به یک اوپوزیسیون سیاسی تبدیل شود.

لیونی مذاکره کننده اصلی اسراییل با فلسطینیان بوده است و تصمیم دارد به گفت و گوهای صلح ادامه دهد.

نتانیاهو، نخسیت وزیر سابق، و لیبرمن، در رویکرد خود نسبت به مذاکرات صلح بسیار محافظه کار تر هستند. لیبرمن یک ناسیونالیست افراطی است که منتقدینش او را یک فاشیست توصیف می کنند.

XS
SM
MD
LG