لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

مقام ارشد سازمان ملل: به تازگی گسترش فعاليت های غنی سازی ايران به نحو چشمگيری کاهش يافته است


آژانس اتمی سازمان ملل می گويد رگه های بيشتری از اورانيوم در محلی در سوريه، که اسراييل به ظن تأسيسات مخفی اتمی آنرا بمباران کرد، پيدا کرده است.

در گزارشی که روز پنجشنبه به جلسه اعضای هيات مديره آژانس بين المللی انرژی اتمی در ژنو ارائه شد گفته می شود که اورانيوم يافته شده در تأسيسات «الکبار» سوريه، به شکل پردايش شده بوده است و نه بصورت طبيعی.

همچنين احتمال آنکه اورانيوم باز مانده از موشک باشد، «بسيار کم» ذکر شده است. پيشتر سوريه گفته بود رگه های اورانيوم که در تأسيسات «الکبار» پيدا شده بود از بمب های اسراييلی که آنجا را در سال ۲۰۰٧ ويران کرد، به جا مانده است.

سوريه از ديرباز اين گزارش را که تأسيسات «الکبار» به فعاليت های اتمی ارتباط داشته، تکذيب کرده است. سال گذشته آژانس اتمی سازمان ملل گفته بود که «الکبار» ويژگی های تأسيسات اتمی را دارد.

در گزارش جداگانه ای، آژانس بين المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه گفت ايران با ناديده گرفتن درخواست های بين المللی به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد.

اما يک مقام ارشد سازمان ملل که با ياقته های آژانس از نزديک آشنا است گفت که به تازگی گسترش فعاليت های غنی سازی ايران به نحو چشمگيری کاهش يافته است.

XS
SM
MD
LG