لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۷

گزارش هنری: فیلمساز ایرانی نامزد جایزه اسکار در رده بندی انیمیشن


عماد مخبری یکی از شش کارگردان فیلم «اوکتاپادی»، یک فیلم انیمیشن ۲ دقیقه ای ، نامزد جایزه اسکار و نهمین ایرانی است که در طول تاریخ اهدای جوایز اسکار به نامزدی این جایزه رسیده است. از معروفترین نامزدهای دیگر این جوایز باید از مرجان ستراپی نام برد که فیلم داستانی انیمیشن او به نام پرسپولیس ، محصول فرانسه در سال ۲۰۰۷ نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی سال شد. همچنینن شهره آغداشلو که در سال ۲۰۰۴ توانست به نامزدی بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم خانه ای از شن و مه برسد.

عماد مخبری سازنده فیلم «اوکتاپادی» این فیلم را ضمن تحصیل در رشته انیمیشن در مدرسه گوبلینز لکول دو لیماژ پاریس با همکاری شش دانشجوی دیگر ساخته است.

اوکتاپادی در طول سال گذشته مورد توجه جشنواره های مختلف جهانی قرار گرفته است که از آن جمله باید از «سیگاراف» فستیوال فیلم های انیمیشن کامپیوتری نام برد. هم چنین این فیلم جوایزی نیز از جشنواره فیلم های انیمیشن مونت کارلو، جایزه مخصوص هیئت منتخب فستیوال سینمایی هیروشیما، بهترین فیلم ساخته شده توسط یک دانشجوی فیلم در فستیوال آنیمای هند، برزیل بوده و جایزه اول فستیوال کورتز دوان فرانسه را نیز در سال ۲۰۰۷ از آن خود ساخته است.

این فیلم که نسخه ای از آن را می توان روی یو تیوب تماشا کرد در سال ۲۰۰۷ جایزه نخست جشنواره هنرآینده اسپانیا را نیز را برده است.

عماد مخبری که به همراه پدر و مادر و دو برادر خود در ۶ سالگی به آمریکا مهاجرت کرده است تحصیلات اولیه خود را در رشته کامپیتوتر به پایان رسانده است. او پس از مدت کوتاهی همکاری با بخش دیجیتال دومین مایکروسافت، توانست تحصیلات خود را در رشته گرافیک کامپیوتری در دانشگاه لس آنجلس به پایان برساند.

عماد در دانشگاه لس آنجلس به فیلمسازی انیمیشن علاقمند شد و تصمیم گرفت که تحصیلات خود را در رشته فیلم، تئاتر، تلویزیون و سینما در همین دانشگاه ادامه دهد.

درسال ۲۰۰۶ پس از اتمام سه فیلم وارد سومین سال تحصیل در رشته انیمیشن کاراکتر در پاریس شد و در همانجا بود که او با همکاری یکی از همشاگردی های خود فیلم اوکتاپادی را کارگردانی کرد.

فیلم اوکتاپادی درباره یک جفت اوختاپوس عاشق است که در یکی از جزایر یونان اسیر یک ماهیگیر بی رحم می شوند که می خواهد با چاقوی تیز خود یکی از آن ها را خوراک خود کند. در این فیلم دو دقیقه ای هیجان انگیز، اختاپوس مذکر در تلاش است تا در طول دو دقیقه ماده یا معشوقه خود را از دست ماهیگیر خلاص کند.

عماد مخبری در مورد انتخاب موضوع این فیلم به صدای آمریکا می گوید:« ما دنبال حیوانی می گشتیم که بتواند با به شکل کارتونی وانیمیشن شکل جالبی پیدا کند. ضمن صحبت با همکاران به این نتیجه رسیدیم که اختاپوس، به خاطر داشتن چند دست و پا و نرمش اعضای بدن می تواند سوژه جالبی برای یک فیلم انیمیشن باشد.»

در طول فیلم اوکتاپادی، دو اختاپوس قهرمان فیلم در یک مسابقه تعقیب و فرار با ماهی گیر ضد قهرمان فیلم درگیر می شوند و ضمن آن دست به انجام حرکات سریع و حیرت انگیز و در عین حال جالب و خنده داری می زنند.

عماد مخبری که دو هفته پیش از پاریس به لس آنجلس نقل مکان کرده است به پیشنهاد یکی از نمایندگان استودیوی فیلمسازی « دریم ورکز» استیون اسپیلبرگ این فیلم را برای دایره رسیدگی جوایز اسکار ارسال داشت. مخبری می گوید:« هنگامی که خبر نامزدی این فیلم را از میان ۸۰۰ فیلم دیگر شنیدم با خوشحالی فریاد کشیدم و بعد به پدر و مادرم تلفن زدم و ضمن دادن این خبر خوش از آن ها تشکر کردم. از آن ها به خاطر این فداکاری که مملکت و خانه و کاشانه خود را رها کردند و به خاطر اینکه ما بچه ها بتوانیم فرصت های بهتری در زندگی داشته باشیم به آمریکا آمدند از آن ها تشکر کردم.»

عماد مخبری در نظر دارد تا یک استودیوی مستقل فیلمسازی انیمیشن در شهر هالیوود تاسیس کند اما چنانچه فیلم اوکتاپادی او برنده شود فرصت های طلائی دیگری نیز در مقابل این کارگردان ۳۰ ساله ایرانی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG