لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

جان کری: سیاست آمریکا نسبت به حماس تغییر نکرده است


یک سناتور ارشد و دو قانونگزار دیگر آمریکایی امروز، پنجشنبه، از غزه دیدن کردند، اما قصد ندارند با رهبران حماس که کنترل این سرزمین را در دست دارند ملاقات کنند.

جان کری، سناتور دمکرات و رییس کمیته مناسبات خارجی سنا به خبرنگاران گفت ایالات متحده سیاست خود را نسبت به حماس، که آنرا یک گروه تروریستی تلقی می کند، تغییر نداده است.

برایان برد و کیث الیسون، نمایندگان دمکرات ایالت های واشنگتن و مینه سوتا در مجلس نمایندگان آمریکا، نیز روز پنجشنبه در غزه بودند. آنها برای بررسی شرایط منطقه که در جریان هجوم سه هفته ای اسراییل ویران شد، به آنجا رفته اند.

در این میان، نیروهای اسراییلی امروز، پنجشنبه، به حمله محدودی به شهر غزه دست زدند، اما تلفاتی گزارش نشده است.

شاهدان فلسطینی می گویند تانک ها با حمایت هلیکوپترهای مسلح به مدت کوتاهی وارد شهر شدند و پیش از آنکه عقب بنشیند به تبادل آتش پرداختند. به گفته آنها، نیروهای اسراییلی پس از آن که با راکت های ضد تانک زیر آتش قرار گرفتند، وارد شدند.

این حمله پس از آن صورت گرفت که فرستاده سازمان ملل متحد به خاورمیانه هشدار داد اگر آتش بسی دائمی و بادوام در غزه برقرار نشود، باید خشونت های ویران کننده بیشتری را انتظار داشت.

" رابرت سری" روز چهارشنبه گفت از ماه پیش که حماس و اسراییل اعلام آتش بس کردند، ستیزه گران فلسطیتی ۱۵ راکت و ۱۲ گلوله خمپاره به داخل اسراییل شلیک کرده اند. و اسراییل به ۱۲۹ حمله هوایی به غزه دست زده است.

" سری" در سخنانی در شورای امنیت از اسراییل خواست گذرگاه های مرزی غزه را باز کند تا امکان رسیدن کمک های انساندوستانه بیشتر فراهم شود.

اسراییل گفته است تا گیلاد شالیت سرباز اسراییلی آزاد نشود، به محاصره گذرگاه ها پایان نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG