لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

هواپيماهای بدون سرنشين ايران می توانند به تسليحات استراتژيک و تهاجمی مبدل شوند


واشنگتن تايمز زير عنوان"توانائی جديد ايران نگران کننده است" با اشاره به خبری که سردار احمد وحيدی جانشين وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران در اين هفته در مورد ساخت نسل جديدی از هواپيماهای بدون سرنشين با برد هزار کيلومتر در ايران داد و آن را دست آوردی مهم ناميد می نويسد اين هواپيما ها با چنين بردی می توانند از شرق تا هند، از غرب تا مديترانه، از جنوب تا شبه جزيره عرب و از شمال تا آسيای مرکزی و قفقازپرواز کنند. بعبارت ديگر اين هواپيماها می توانند بر فراز هريک از تاسيسات نظامی، سفارتخانه ها يا کشورهای مورد توجه آمريکا در خاورميانه به پرواز در آيند.

واشنگتن تايمز می نويسد اگر ايران هواپيماهای بدون سرنشين خود را به موشک های حامل کلاهک های شيمائی، ميکربی، اشعه ای و يا اتمی مسلح کند، که در محدوده توانائی ايران قرار دارد و يا بزودی قرار ميگيرد، اين هواپيما ها به تسليحاتی استراتژيک و تهاجمی مبدل ميشوند.

واشنگتن تايمز می نويسد سناريوهائی مشابه سازمان ملل متحد را بر آن داشت که برد هواپيماهای بدون سرنشين صدام حسين را به صدو پنجاه کيلومتر محدود کند- چيزی که ما (آمريکا) نيز بايد همزمان با خواست برقراری تماس و گفتگو با ايران مد نظر داشته باشيم.

* کشورهای عرب حوزه خليج فارس نگران امتيازاتی هستند که آمريکا ممکن است به ايران بدهد

گلف نيوز، روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان"بهبود در مناسبات آمريکا و ايران کشورهای عرب حوزه خليج فارس را نگران ميکند" می نويسد نگرانی کشورهای عرب حوزه خليج فارس از هرگونه مناسبات دوستانه آمريکا با ايران ناشی از آن است که ممکن است در غايت به بدترين کابوس آنها منجر شود - يک قدرت مسلح اتمی غير عرب شيعه در همسايگی آنها.

گلف نيوز می نويسد کشورهای عرب متحد آمريکا در حوزه خليج فارس به موضع تند جورج بوش رئيس جمهوری پيشين آمريکا در مورد ايران اشتياقی اندک داشتند زيرا نگران بودند به جنگی منجر شود که تمامی منطقه را در بر بگيرد. اما بهمان اندازه نيز نگرانند بهبود مورد نظر پرزيدنت اوباما در مناسبات آمريکا و ايران تا آن حد پيش برود که به دادن امتيازات به بازيگری قدرتمند در منطقه بيانجامد، که مدتها آن را با ترکيبی از سوء ظن و خصومت ديده اند.

گلف نيوز می نويسد کشورهای عرب حوزه خليج فارس که عليه حمله سال ۲۰۰۳ آمريکا به عراق هشدار ميدادند اکنون نگرانند خروج زود هنگامی که پرزيدنت اوباما قول داده است عراق را در دست سياست گذاران شيعه متحد ايران باقی بگذارد که بر دولت پس از صدام حسين مسلط اند.

* تجارغير ايرانی بازار فرش های مرغوب ومطلوب سعودی های ثروتمند را برده اند

عرب نيوز روزنامه انگليسی زبان عربستان سعودی زير عنوان "هيات ايرانی خواستار تجارت مستقيم با عربستان سعودی است" با اين خبر که يک هيات بازرگانی ايران خواستار معامله با تجار عربستان سعودی وارد آن کشور شده است می نويسد سفر اين هيات هنگامی انجام ميگيرد که تجارت غير مستقيم دو کشور از طريق واسطه ها به بيش از سه برابر مبادلات تجاری مستقيم رسيده است، که ارزش آن يک ميليارد دلار است.

عرب نيوز اظهارات عباس باقری رايزن اقتصادی ايران در رياض را نقل ميکند که گفته است ارزش صادرات ايران به عربستان سعودی، شامل ميوه جات، مواد غذائی، شيرينی جات، آجيل و احشام، از طريق واسطه ها در کويت، بحرين، و امارات متحده عربی بيش از سه ميليارد دلار است.

به گفته باقری مقادير عمده ای فرش نيز، که ايران شهره آن است ، از طريق کشورهای ثالت به عربستان صادر ميشود و تجار غير ايرانی معاملات فرش های مرغوب و باب طبع سعودی های ثروتمند را به خود اختصاص داده اند.

XS
SM
MD
LG