لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

شانس نتانیاهو برای نخست وزیری اسراییل بیشتر شد


بنجامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسراییل تایید یک سیاستمدار راست افراطی را به دست آورده و شانس او برای انتخاب به عنوان نخست وزیر آینده افزایش یافته است.

آویگدور لیبرمن رهبر حزب اسراییل، خانه ما، امروز پنجشنبه در دیداری با شیمون پرز رییس جمهوری، اعلام کرد از نتانیاهو حمایت می کند.

در انتخابات پارلمانی هفته گذشته نه نتانتاهو و نه رقیب او، تزیپی لیونی وزیر امور خارجه و رهبر حزب معتدل کادیما، هیچکدام حایز اکثریت نشدند. و از آنجا که حزب لیبرمن در ردیف سوم قرار گرفت، حمایت او در تشکیل یک دولت ائتلافی مهم تلقی می شود.

لیبرمن یک سیاستمدار ناسیونالیست افراطی است که منتقدینش او را یک فاشیست نامیده اند، با این حال می گوید از نتانیاهو فقط در چارچوب ائتلاف گسترده ای که اعضای حزب کادیما را در برگیرد حمایت می کند.

مقامات کادیما می گویند خانم لیونی تنها در صورتی به یک دولت اتئلافی ملحق خواهد شد که او بتوانتد به دبنال کردن مذاکرات صلح با فلسطینیان ادامه دهد. با این حال لیونی شخصا پیوستن به دولتی برهبری نتانیاهو را رد نکرده است.

حزب کادیما در انتخابات یک کرسی بیشتر از حزب لیکود به دست آورد. اما با حمایت احزاب مذهبی و ناسیونالیست احتمال می رود نتانیاهو اکثریت ۱۲۰کرسی پارلمان را تصاحب کند.XS
SM
MD
LG