لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۵

کلینتون: اسلام، دمکراسی و مدرنیته می توانند در کنار هم زندگی کنند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده به ایجاد مشارکت با اندونزی پای بند است و بر اهمیت فزاینده آن کشور در منطقه تاکید می گذارد.

کلینتون روز چهارشنبه در جاکارتا با همتای اندونزیایی خود ملاقات کرد. پس از آن مناسبات دو جانبه را ستود و گفت او و پرزیدنت باراک اوباما می خواهند با اندونزی در مسایل عمده مانند اقتصاد جهانی و تعییرات آب و هوا همکاری کنند.

خانم کلینتون گفت اندونزی، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان، ثابت کرده است که «اسلام، دمکراسی و مدرنیته نه تنها می توانند همزیستی داشته باشند، بلکه به اتفاق شکوفا شوند.»

او همچنین گفت واشنگتن در باره مساله برمه و چگونگی وادار ساختن رهبران نظامی آن به بهبود وضعیت حقوق بشر، با اندونزی رایزنی خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در جاکارتا همچنین از مقر اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی دیدن کرد و درباره امکان امضای پیمان دوستی و همکاری آسه آن توسط ایالات متحده با مقامات به تبادل نظر پرداخت. چنین اقدامی روابط بین واشنگتن و اتحادیه را که ۱۰ عضو دارد تقویت خواهد کرد.

سفر کلینتون به اندونزی بخشی از هدف دولت اوباما برای بهبود مناسبات آمریکا با جهان اسلام است، که بر سر حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق متشنج بوده است. آقای اوباما شخصا در اندونزی محبوب است، او چهار سال از دوران کودکی اش را در آنجا گذراند.

گروهی از دانش آموزان یک مدرسه ابتدایی در جاکارتا، که آقای اوباما به آنجا می رفت، از خانم کلینتون در فرودگاه استقبال کردند.

XS
SM
MD
LG