لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

افغانستان می تواند راه برقراری مناسبات ديپلماتيک ميان آمريکا و ايران را باز کند


سانفرانسيسکو کرونيکل زير عنوان"جاده ای جديد افغانستان را از طريق ايران به دريا وصل ميکند" با اين يادآوری که تنگه خيبر در پاکستان مسير عبور هفتاد و پنج درصد تدارکاتی است که آمريکا به افغانستان می فرستد، و اين تنگه که اخيرا به پايگاهی برای عمليات طالبان مبدل شده است می تواند برنامه پرزيدنت اوباما را برای اعزام سرباز بيشتر به افغانستان مختل کند، می نويسد به تازگی جاده جديدی باز شده است که افغانستان را از طريق بنادر جنوبی همسايه اش، ايران، به دريا وصل ميکند، و اين می تواند برای دولت جديد باب گشايش در شکل بخشيدن به مناسبات ديپلماتيک با قدرتی منطقه ای باشد، که آمريکا جز در مواردی نادر آن را لولوی خاورميانه ديده است.

سانفرانسيسکو کرونيکل نظر عباس ميلانی مدير برنامه مطالعات ايرانی در دانشگاه استانفورد را نقل ميکند که اين گشايش را بخصوص فرصتی برای از سرگيری مناسباتی می داند که بر سر افغانستان به دوستانه ترين سطح رسيده بود.

سانفرانسيسکو کرونيکل تماس مستقيم ايران و آمريکا در کنفرانس سازمان ملل متحد در بن برای کمک به افغانستان به فاصله دو هفته پس از سرنگونی رژيم طالبان، موافقت ايران برای پرواز جنگنده های آمريکائی از حريم هوائی ايران، و تضمين بازگشت هرخلبان آمريکائی که هواپيمايش در ايران سقوط کند و یا مجبور به فرود اجباری در ايران بشود را بخشی از همکاريهای آن دوران توصيف کرده است.

* مسئول پرونده ايران در دولت اوباما هنوز مشخص نشده است

گلف نيوز، روزنامه عربی زبان امارات متحده عربی زير عنوان"سياست اوباما در مورد ايران هنوز روشن نيست" مقاله ای از امير طاهری نويسنده ايرانی مقيم اروپا را چاپ کرده است که ميگويد سياست پرزيدنت اوباما برای گشودن باب تماسی بی قيد و شرط با رژيم خمينيستی در تهران، که اغلب اولويتی بالا ويا موضوعی فوری توصيف شده است، به بحث انگيزترين موضوع در دستور کار بين المللی او مبدل ميشود.

طاهری می نويسد يک ماه پس از تشکيل دولت جديد هنوز معلوم نيست مسئول پرونده ايران کيست. در آغاز شايع بود که دنيس راس، ديپلمات با سابقه و کارشناس ارشد در انستيتوی واشنگتن به تنهائی مسئول ميشود و مستقيما به رئيس جمهوری گزارش خواهد داد. پس از يک ماه هنوز معلوم نيست راس در دولت جديد چه نقشی خواهد داشت. در همين حال بعضی از مقامات ارشد در داخل دولت نيز بر سر کنترل بر پرونده ايران مبارزه ميکنند.

طاهری می نويسد نتيجه نهائی از اين اوضاع، دقيقا وضعيتی است که تهران ميخواهد. در حاليکه گروه پنج بعلاوه يک، شامل پنج عضو دائمی شورای امنيت و آلمان کاری انجام نميدهد زيرا منتظر اوباما در شکل بخشيدن به سياست است، حمهوری اسلامی به برنامه اتمی اش سرعت ميدهد. تحقيقاتی ويژه برای پارلمان فرانسه ميگويد ايران تا پايان سال ۲۰۰۹ دارای اورانيوم غنی شده کافی برای نخستين بمب اتمی اش خواهد بود.

* خامنه ای برای حفظ نظام بارها با مصلحت انديشی عمل کرده است

کريسشين ساينس مانيتور زير عنوان "مذاکراتی دشوارولی توام با مصلحت انديشی" با اشاره به واکنش های محافظه کاران ارشد در ايران به برنامه دولت اوباما برای گشودن باب گفتگو با ايران، که بنظر ميرسد با توجه به خصومت شديد سی سال گذشته تغييری را منتفی ميدانند، و نيز بررسی های آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد و تصميم گير نهائی در اين زمينه، می نويسد تحليل گران ميگويند خامنه ای برای حفظ نظام اسلامی در کشور، بارها با مصلحت انديشی عمل کرده است. به عنوان مثال او در اين اواخر کمک ايران را به آمريکا در افغانستان و عراق مجاز شناخت.

کريسشين ساينس مانيتور ضمن نقل اظهارات ريچارد هولبروک نماينده مخصوص آمريکا در افغانستان در در جريان ديدار اخيرش از آن کشور جنگ زده که گفت کاملا روشن است ايران در افغانستان نقشی مهم ايفا ميکند، و در منطقه نقشی مشروع دارد، می نويسد مسلما تهران چنين اظهار نظرهائی را به خوبی می پذيرد.

* بوستون کلوب خاتمی را بهترين اميد برای ايران ميداند

بوستون گلوب زير عنوان"اميد ايران برای تغيير" می نويسد محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين ايران که اخيرا اعلام کرد برای احراز مجدد اين مقام وارد مبارزات انتخاباتی ميشود، به ايران برای آشتی با همسايگان و جامعه بين المللی، و نجات از اقتصاد رو به سقوط ناشی از سوء مديريت محمود احمدی نژاد بهترين شانس را ميدهد. خاتمی همچنين بهترين اميد در ايران برای مدافعان حقوق بشر، فعالان پيرو دمکراسی و زنان است.

بوستون گلوب می نويسد اين خطر وجود دارد که شورای نگهبان مرکب از شش روحانی و شش حقوق دان می تواند خاتمی را اين بار واجد صلاحيت نشناسد، يا اينکه وی نتواند برای پيروزی بر احمدی نژاد رای کافی کسب کند، و حاميان احمدی نژاد در سپاه پاسداران انقلاب و غير نظاميان بسيجی ممکن است برای نگاه داشتن او به اندازه کافی صندوق های رای را پر کنند.

بوستون گلوب می نويسد اوباما می تواند با گفتن اينکه نه فقط به تمدن ايران احترام ميگذارد، بلکه مايل به ديدن شکوفائی ايرانی مدرن است نظری خردمندانه در مورد خاتمی ابراز کند. اوباما برای مقابله با تبليغات تندروها در ايران بهتر است بارها تکرار کند که آمريکا نمی خواهد ايران را از استفاده صلح آميز از قدرت اتم محروم سازد بلکه خواستار ممانعت از اشاعه و گسترش تسليحات اتمی است. اوباما همچنين بايد تصويری از موفقيت ها و کاميابی هائی را ارائه دهد که منتظر ايران است، اگر با آمريکا و متحدانش به سازش و توافق برسد.XS
SM
MD
LG