لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

نورمن بورلاگ شخص اول و بانی "انقلاب سبز"


گفته می شود تعداد افرادی که نورمن بورلاگ آنها را از مرگ نجات داده، بیش از هر کس دیگری است.

در سراسر دنیا نورمن بورلاگ را شخص اول و بانی به اصطلاح "انقلاب سبز" میدانند. جریانی که باعث افزایش تولید غلات شد و به گرسنگی مردم دربسیاری از کشورها پایان داد.

گرچه او در بین عام شهرت چندانی ندارد ولی این زارع اهل آیووا و دارنده جایزه نوبل در میان پژوهشگران رشته کشاورزی جایگاه ویژه ای دارد.

گرگ فلاکس گزارشگر صدای آمریکا ازشهر دالاس در ایالت تگزاس این گزارش را برای سری تلاشگران تهیه کرده است.

در اواسط قرن بیستم جمعیت جهان بیش از تولید مواد غذائی مورد نیاز آنها گسترش پیدا کرد بطوریکه، بگفته گروهی از اقتصاددان ها، بروز قحطی دربسیاری از کشورهای در حال توسعه اجتناب ناپذیر بود، ولی نورمن بورلاگ یکی از پژوهشگران کشاورزی در پروژه بنیاد راکفلر در مکزیک روشی پیدا کرد که با به کار گرفتن آن محصول کاشت گندم سه برابر معمول شد. او بعدا این روش را در آفریقا و پاکستان وهندوستان با موفقیت تکرار کرد.

در ۹۴ سالگی هنوز وقتیکه نورمن بورلاگ از جدالهایی که برای متقاعد کردن بروکرات ها و اعضای علمی دانشگاه ها داشته حرف میزند، عصبانی میشود. بورلاگ می گوید: "همه می گفتند که این نورمن بورلاگ یک آدم دیوانه و خطرناک است."

روش علمی نورمن بورلاگ در کشاورزی توانست میلیون ها نفر را که از گرسنگی در شرف مرگ بودند، نجات دهد.

امروز اگرچه بیماری سرطان تا حدی فعالیت ها ی او را کم کرده ولی هنوز در موارد گوناگون با نوه اش جولی بورلاگ حرف میزند. جولی درا نستیتویی در دانشگاه "ای- اند- ام" تکزاس، که به اسم پدر بزرگش نام گذاری شده کار میکند.
جولی می گوید" روزانه با پدر بزرگم در باره مسایل گوناگون مربوط به کشاورزی از اتانول گرفته تا قیمت کود حرف می زنیم."

نورمن بورلاگ از جمله افراد کمی است که جایزه نوبل، مدال آزادی ریاست جمهوری و مدال طلای کنگره را دریافت کرده است.

مایک مکورتر سرپرست آموزشی انستیتو است و بطورنزدیکی با نورمن بورلاگ کار میکند. مایک در باره بورلاگ میگوید" حتی در ۹۴ سالگی او ما را به چالش میکشد تا در باره نیازهای مردم دنیا فکر کنیم."

آخرین نگرانی نورمن بورلاگ یک آفت جدید گندم به اسم UG - 99 است، بورلاگ در این باره میگوید:
"این آفت سبب زنگ زدگی ساقه می شود و میتواند تمام گندم هایی را که در سراسر جهان کاشته میشود خشک کند." او بر این باور است که کاهش بودجه کشاورزی فائق آمدن بر این مشکلات را سخت تر کرده است.

جولی می گوید نگرانی پدر بزرگش در رابطه با این مسائل براین است که او اعتقاد دارد گرسنگی انسانها غیر قابل قبول است.
" او معتقد است که بعنوان بشر ما مسئولیم که یک دیگر را سیر نگه داریم."

XS
SM
MD
LG