لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۸

سازمان ملل: ۲۱۱۸ غیر نظامی در سال ۲۰۰۸ در افغانستان کشته شدند


سازمان ملل متحد می گوید شمار غیر نظامیانی که در سال ۲۰۰۸ در افغانستان کشته شدند به رقم بی سابقه ۲۱۲۸ تن افزایش یافت.

در یک گزارش سازمان ملل متحد که امروز، سه شنبه، منتشر شد گفته می شود ۵۵ درصد قربانیان به وسیله ستیزه گران و ۳۹ درصد توسط سربازان افغان و خارجی کشته شدند.

مرگ های دیگر نمی تواند به هیچ طرف خاصی نسبت داده شود که حوادثی مانند قرار گرفتن در تیراندازی بین گروه های متخاصم، از آن جمله است.

ناتو این ارقام را قبول ندارد و می گوید سال پیش فقط ۲۳۷ غیر نظامی به وسیله نیروهای ناتو و ائتلاف به فرماندهی آمریکا کشته شدند.

گزارش سازمان ملل متحد همچنین یادآور می شود که سال پیش ۳۸ امدادگر در افغانستان کشته شدند که دو برابر از رقم کشته شدگان در سال ۲۰۰۷ بیشتر است. ۱۴۷ امدادگر نیز ربوده شدند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان بارها گفته است تلفات غیر نظامیان از حمایت مردم افغانستان از سربازان بین المللی می کاهد.

گزارش سازمان مل متحد مرگ های غیر نظامیان در افغانستان در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۷ را مقایسه می کند. سال پیش یکی از مرگبارترین سالها از زمان حمله آمریکا در سال ۲۰۰۱ بود.

در این میان، مقامات نظامی در افغانستان می گویند کوماندان های ارتش افغانستان، با کمک نیروهای ائتلاف، پنج شورشی را در جریان عملیاتی در ولایت فراه در غرب افغانستان کشتند.

وزارت دفاع بریتانیا و ناتو می گویند یک سرباز بریتانیایی که در نیروهای ناتو خدمت می کرد و در جنوب افغانستان مجروح شده بود، روز دوشنبه در گذشت.

XS
SM
MD
LG