لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

تحلیلگران امنیتی: دولت مرکزی افغانستان ضعیف است


تحلیلگران امنیتی در ایالات متحده می گویند احتمال نمی رود نیروهای آمریکا و ناتو بتوانند طالبان و دیگر گروه های شورشی را به تنهایی شکست دهند.

کارشناسان موسسه پژوهشی راند (RAND) امروز، سه شنبه، گزارشی منتشر کردند که در آن گفته می شود جامعه بین المللی باید بر کوشش برای تقویت مناسبات با قبایل افغان و سازمان های محلی بیافزاید. آنها همچنین می گویند شریکان بین المللی تعهد قاطعی نسبت به افغانستان نشان نداده اند.

نویسندگان گزارش تاکید می کنند واشنگتن باید تشخیص دهد که دولت مرکزی افغانستان ضعیف است.

گزارش، که به سفارش موسسه آمریکایی صلح تهیه شده است، همچنین می گوید سربازان اضافی آمریکا باید توجه خود را بر راهنمایی و آموزش نیروهای امنیتی افغان متمرکز کنند.

پرزیدنت اوباما امروز گفت مناقشه افغانستان نمی تواند فقط با ابزار نظامی حل شود. او در مصاحبه ای با بنگاه سخن پراکنی کانادا گفت: «ما ناچار خواهیم بود از دیپلماسی و از توسعه استفاده کنیم.»

آقای اوباما همچنین گفت نتایج بازنگری استراتژیک سیاست آمریکا در افغانستان به زودی اعلام خواهد شد.

ژنرال مک کی ارنان، فرمانده نظامی آمریکا در افغانستان خواهان اعزام بالغ بر ۳۰ هزار سرباز اضافی، از جمله تیپ های رزمی و هوایی برای پیوستن به واحدهای ارتش آمریکا که هم اینک در افغانستان حضور دارند، شده است.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران در هواپیمای ریاست جمهوری گفت تصمیم در مورد سطح سربازان ظرف چند روز آینده گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG