لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

ژنرال پتریوس با رییس جمهوری ازبکستان ملاقات کرد


فرمانده ارشد نظامی آمریکا در عراق و افغانستان، به ازبکستان رفته است و قصد دارد با مقامات آن کشور درباره تامین راه های تدارکاتی گزینه ای برای نیروهای آمریکایی که در افغانستان می جنگند مذاکره کند.

ژنرال دیوید پتریوس امروز، سه شنبه، در تاشکند با اسلام کریم اوف رییس جمهوری ازبک به گفت و گو نشست.

سفارت آمریکا می گوید پتریوس برای شنیدن نقطه نظرهای ازبکستان در مورد مسایل امنیتی عمده منطقه ای، از جمله افغانستان، به آن کشور سفر کرده است.

ازبکستان در سال ۲۰۰۵، در پی انتقاد غرب از واکنش تاشکند به قیامی در شهر «اندیجان» یک پایگاه نظامی آمریکا را که از آن برای رساندن تدارکات و تجهیزات به سربازان در افغانستان استفاده می شد، بست.

آمریکا فقط به یک پایگاه دیگر در منطقه، پایگاه هوایی ماناس در قرقیزستان، دسترسی دارد. اما رییس جمهوری قرقیز خواهان بسته شدن آن شده است و پارلمان کشور قرار است روز پنجشنبه به این پیشنهاد رای بدهد.

اکثر محموله های ناتو و آمریکا به افغانستان از راه زمین از پاکستان حمل می شود، اما این راه ها در ماه های اخیر هدف حملات فزاینده ستیزه گران طالبان و القاعده قرار گرفته اند.

به نظر می رسد واشنگتن به ازبکستان به دلیل داشتن ارتباط های راه آهن با افغانستان، به عنوان مسیر اضلی تدارکاتی نگاه می کند.

XS
SM
MD
LG