لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

گزارش هنری: برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار برای بهترین تکنولوژی سینمایی سال


مایک اوسالیوان، خبرنگار صدای آمریکا، لس آنجلس

جوایز اسکار امسال در روز ۲۲ فوریه طی مراسمی به برندگان آن اهدا خواهد شد. اما این هفته جوایز اسکار برای بهترین ابداعات تکنولوژی و استفاده از تکنیک در فیلمسازی در مراسم جداگانه ای توسط آکادمی علوم و صنایع هنرسینما به برندگان آن اهدا شد.

هر سال طی اجرای مراسم اسکار، آکادمی علوم و صنایع هنر سینما به بهترین های هنر بازیگری، کارگردانی، فیلمنامه نویسی و دیگر دست اندرکاران صنعت سینما از طریق اهدای جوایزی ارج می گذارد و از آن ها قدردانی می کند. این آکادمی هم چنین هر سال به دست اندرکارانی که با هم بخشی های خود از طریق تکنیک و علوم به بهتر ساختن صنعت فیلمسازی کمک کرده اند نیز جوایزی اهدا می کند.

یکی از دریافت کنندگان جوایز امسال تکنیک و صنعت فیلمسازی، اد کتمول است که با خلق یک برنامه کامپیتوتری به نام « رندر من» توانست در سال گذشت به پیشبرد هنر فیلمسازی انیمیشن و افکت های ویژه کمک های شایانی نماید.

کتمول نخستین فردی است که امسال در محل آکادمی علوم و صنایع هنر سینما طی مراسم ویژه ای نایل به دریافت جایزه اسکار علوم و تکنولوژی شد.

اد کتمول معتقد است که تکنولوژِی یکی از ارکان مرکزی و اصلی صنعت فیلمسازی به شمار می رود که خود آن در نتیجه انقلاب صنعتی بوجود آمده است:« از آنجایی که صنعت فیلمسازی مدت ها پیش اتفاق افتاده، ما در واقع فراموش کرده ایم که این هم یک نوع صنعت و تکنولوژی به شمار می رود. همین طور اضافه کردن رنگ و صدا به فیلم ها هم از عوامل تکنولوژِی دیگری هستند که به تدریج و در طول زمان به این تکنولوژی اولیه اضافه شده است . هر یک از این عوامل درهای تازه ای را بر روی ما گشوده اند. ما از همه این تکنولوژی جدید استفاده کرده ایم و هنوز هم می کنیم و در طول زمان عوامل تازه و نوظهور دیگری را به آن اضافه کرده ایم. »

اد کتمول می گوید: « همین واقعیت که ما هر بار یک تکنولوژِی تازه را به راه های موجود در فیلمسازی اضافه می کنیم ، فیلمسازان و فیلمنامه نویسان را بر می انگیزد تا به راه های تازه و تجربه نشده ای قدم بگذراند و موضوع های دست نخورده و تازه ای را در این فیلم ها مطرح کنند. اینگونه است که هنر و صنعت دست به دست یکدیگر به پیشرفت های تازه دست می یابند و داستان ها و فیلم های تازه خلق می شوند.»

دو مهندس از کمپانی فرانسوی آنژنیو جایزه علوم مهندسی سال را برای اختراع دو لنز فشرده جدید به دست آوردند. این لنزها امکاناتی برای فیلمبرداران بوجود می آورد که بتوانند با دوربین های قابل حمل دستی، از نزدیکترین فواصل ممکن از موضوع خود فیلمبرداری کنند.

دومنیک روشان برنده یکی از این دو جایزه از شرکت آنژینو درباره اهمیت این لنزهای تازه می گوید:« این لنز در عین کوچک بودن به فیلمبردار این امکان را می دهد که از یک کیفیت فیلمی فوق العاده و عالی برخوردار شود.»

دو مهندس فرانسوی دیگر، ژاک دلاکو و همکار او الکساندر لوشتر نیز توانستند جایزه بهترین تکنولوژی امسال جوایز اسکار را برای اختراع دستگاه مونیتوری که در روی صحنه فیلمبرداری برای تماشای همزمان صحنه های فیلمبرداری شده مورد استفاده قرار می گیرد به دست آوردند.

در سال ۲۰۰۴ کلینت ایستوود هنگام کارگردانی فیلم « دختر میلیون دلاری» از این مونیتور پیشرفته استفاده کرد تا در حین فیلمبرداری جزئیات فیلم را بر روی صحنه مونیتور تماشا کند. او هم چنین از این مونیتور در تازه ترین فیلم خود «گراند تورینو» نیز استفاده کرده است.

دلاکو هنگام قبول این جایزه از استقبالی که هالیوود از اختراع او کرده است سپاسگزاری کرد و گفت: « آمریکا از نظر من کشوری است که در آن هیچ چیزی غیر ممکن نیست. من این را به جرات می گویم چون آغاز کار در سینما برای من در اروپا به هیچ وجه کار آسانی نبود.»

مجری برنامه اهدای جوایز علمی و تکنولوژِی اسکار امسال جسیکا بیل، بازیگر سینمای هالیوود بود که او نیز چون بسیاری دیگر از بازیگران سینما از جنبه های چند گونه استفاده از تکنولوژِی در فیلمسازی آگاهی چندانی ندارد: « از امشب به بعد من تازه فهمیدم که وقتی به یک دوربین فیلمبرداری نگاه می کنم این وسیله واقعا چیست و چگونه هر یک از اجزای آن در کیفیت یک فیلم اثراتی اساسی دارد.»

سید گینز، تهیه کننده مراسم اهدای جوایز اسکار تکنولوژِِی و رییس بخش آکادمی علوم و صنعت سینما می گوید لنزهای جدید، نرم افزارهای کامپیوتری تازه و اختراعات تکنیکی دیگر هر یک ابعاد تازه ای را به صنعت همواره در حال پیشرفت سینمایی می دهند. کامپیوتر امروز یکی از مهم ترین ابزارهای کار در سینمای هالیوود به شمار می رود:« من سال های خیلی خیلی زیادی را در هالیوود پشت سر گذاشته ام. امروزه کامپیوتر هم چون بازیگران، مامور صدا، نقاش انیمیشن و دیگر افراد متخصص یکی از وسائل و ابزار مهم صنعت فیلمسازی به شمار می آید.»

XS
SM
MD
LG