لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

گزارش علمی: کنترل دست مصنوعی توسط مغز   


کارل پیرسون، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

درهای امید برای افرادی که دست خود را از دست داده اند گشوده می شود. یک شیوه جدید می تواند به این افراد کمک کند که بیشتر فعالیت هایی را که در گذشته انجام می دادند از سر بگیرند. این روش توسط عمل جراحی و یک دست مصنوعی پیشرفته صورت می گیرد.

جسی سالیوان یک برقکار حرفه ای بود که از ماهیگیری و چادر زدن در طبیعت لذت وافری می برد. او در حالیکه بر روی خطوط فشار قوی برق کار می کرد دچار سانحه شد و هر دو دست خود را از دست داد.

در آن زمان دکتر تاد کیکن بر روی شیوه جدیدی کار می کرد که « بازپروری هدفمند اعصاب ماهیچه» نامیده می شد.

دکتر تاد کیکن در مرکز توان بخشی شیکاگو می گوید :« در تکنیک به کار گرفته شده، ما اعصاب دست را گرفته و آنها را در ماهیچه های مختلف عضو باقیمانده و یا سینه بیمار قرار می دهیم.»

الکترودهایی که در این ماهیچه ها کار گذاشته می شوند مانند یک آنتن گیرنده عمل می کنند که پیام های ارسالی از مغز را که از آنها برای تعیین جهت حرکت دست مصنوعی استفاده می شود، دریافت می کنند.

دکتر تاد کیکن در این باره توضیح می دهد: « برای مثال وقتی بیمار به بستن دست خود فکر می کند، یک عضله کوچک در ماهیچه دو سر بازویی و یا در سینه آنها منقبض می شود. ما می توانیم از این سیگنال برای بستن دست مصنوعی استفاده کنیم.»

اعصاب جابجا شده دقیقاً همان احساسی را که در دست سالم ایجاد می شود، القا می کنند.

دکتر کیکن پس از اصلاح نواقص این تکنیک، گزارش داد که هم اکنون بیماران می توانند انواع حرکات دست، مچ و آرنج را اجرا کنند و این در مقایسه با دست های مصنوعی متداول پیشرفت بزرگی محسوب می شود.

دکتر کیکن ادامه می دهد :« بیماران دیگر نمی گویند من می خواهم دست خود را باز و بسته کنم. آنها قادرند تا حد زیادی، آزادانه مچ دست خود را حرکت دهند و بگردانند. حرکات این دست مصنوعی از روی دست طبیعی انسان الگوبرداری شده است.»

سالیوان اولین بیماری بود که این روش بر روی او آزمایش شد.

او در این باره می گوید :« در ابتدا من کمی می ترسیدم. نمی دانستم که چه اتفاقی خواهد افتاد. ولی من هیچ چیز برای از دست دادن نداشتم.»

تحقیقات دکتر کیکن در نشریه « انجمن پزشکی آمریکا» منتشر شده است.

سالیوان پیش بینی می کند که این روش پیشرفت چشمگیری خواهد کرد و امیدوار است که این بهبود در زمان او رخ دهد.

بنا به گفته او همه می خواهند قادر به انجام اعمالی باشند که به زندگی ارزش زیستن می دهد.

XS
SM
MD
LG