لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

وزارت خزانه داری آمريکا گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرد


وزارت خزانه داری آمريکا گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرد
وزارت خزانه داری آمريکا گروه پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرد

وزارت خزانه داری آمريکا روز ۴ فوریه گروه باصطلاح "حزب زندگی آزاد کردستان" یا پژاک را یک سازمان تروریستی اعلام کرد که تشکیلات تروریستی "کونگرا گل"، شاخه سیاسی حزب کارگران کردستان، یا پ.ک.ک.، آنرا کنترل می کند. استوارت له وی، معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت:" با این اقدام، ما روابط تروریستی پژاک با گونگرا گل را فاش می سازیم و از کوشش های ترکیه برای حفاظت از شهروندانش حمایت می کنیم."

کونگرا گل بیش از ۲۰ سال درهدف گرفتن نیروهای امنیتی دولت ترکیه، مقامات محلی ترک، و روستائیانی که با فعالیت های آن در ترکیه مخالف هستند، درگیر بوده است. مقامات ترکیه همچنین تاکید کرده اند که کونگرا گل مسئول دهها بمبگذاری از سال ۲۰۰۴ در غرب ترکیه بوده یا به آن مظنون است.

رهبری کونگرا گل به برخی از اعضای کردهای ایرانی که عضو آن هستند اجازه داد یک گروه انشعابی تشکیل دهند که خود را مستقل از کونگرا گل، اما متحد آن تصویر می کند. پژاک برای جلب کردهای ایران بوجود آمد. کونگرا گل پژاک را رسما در سال ۲۰۰۴ نهادینه ساخت و پنج عضو کونگرا گل را برای خدمت بعنوان رهبران آن انتخاب کرد، از جمله آنها حاجی احمدی است که به دبیرکلی پژاک منصوب شد. رهبران کونگرا گل همچنین اعضای کمیته مرکزی ۴۰ نفری پژاک را برگزیدند. هرچند برخی از اعضای این گروه به اقدام کونگرا گل در انتخاب رهبرانشان اعتراض کردند، اما کونگرا گل به پژاک گوشزد کرد که جز قبول دستورات رهبری کونگرا گل گزینه دیگری ندارد.

تا آوریل ۲۰۰۸، رهبران دست چین کونگرا گل پژاک را کنترل می کردند و پرسنلی را برای آن اختصاص می دادند. جداگانه، اعضای پژاک به فعالیت های خود بر اساس دستورات دریافتی از رهبران ارشد کونگرا گل ادامه داده اند. در یک مورد، شاخه مسلح پژاک - نیروهای دفاعی کردستان شرقی - مستقلا در عراق عمل کرد. با این حال، رهبران ارشد کونگرا گل بی درنگ دخالت کردند، و مقامات مسئول پژاک را به شمال عراق فراخواندند.

بر اساس دستور اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ رئیس جمهوری آمريکا، تمام دارائی ها وسرمایه های پژاک که در محدوده قضایی آمريکا قرار دارد مسدود می شود، و اشخاص آمريکائی از هر معامله ای با آن ممنوع هستند.

ایالات متحده متعهد است شبکه های مالی را که از تروریسم حمایت می کنند ببندد و با شریکان بین المللی خود برای سپردن تروریست ها بدست عدالت کار کند.

XS
SM
MD
LG