لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

خبرهای کوتاه از ایران


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در خصوص اظهارات اخير مقامات بریتانیا كه طی آن مدعی شده بودند جمهوری اسلامی بعضی از تعهدات بين‌المللی خود در قبال صنايع هسته‌ای را ناديده گرفته است، گفت: ملت ایران برای آينده روابط خارجی خود تصميم می‌گيرند و نيازمند تعيين تكليف دیگران نیستند. به گزارش رسانه های داخلی، حسن قشقاوی در گفتگو با خبرنگاران، گفت: بازرسی‌های آژانس بين‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد كه تهران نسبت به تعهدات خود در چارچوب ان، پی، تی پايبند بوده و دوربين‌های نصب شده آژانس نیز تاكنون هيچ انحرافی در صنايع هسته ای ايران ثبت نكرده است.

***

معاون پارلمانی وزير علوم با بیان اینکه فعالیتهای دفتر تحکیم وحدت بزرگترین تشکل سراسریِ دانشجویانِ ایران از سال ۸۳ غیر قانونی شده بود در پاسخ به اين پرسش که آيا اين گونه انحلالها در فعاليت ‌سياسی دانشجويان تاثيرگذار نخواهد بود گفت: از قبل هم فعاليت دفتر تحکيم وحدت غيرقانونی بود ضمنِ آنکه اخيرا نيروهای مقاومت حماس را تروريست معرفی کردند که اين باعث شد حتی روزنامه کارگزاران که آن را منتشر کرده بود تعطيل شود. دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای که در جریانِ جنگ اخیر غزه منتشر کرد بدونِ آنکه اسراییل یا حماس را تروریست بخواند از دو طرف جنگ خواست که به آتش بسِ فوری روی آورند.

***

یک بانوی بهایی به نامِ صهبا رضوانی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت در گروه خادمین سمنان در دادگاه انقلاب سمنان به سه سال و هشت ماه حبسِ تعزیری محکوم شد. صهبا رضوانی در تاریخ بیست و پنجم آذر ماه در شهر سمنان بازداشت و همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود. روز گذشته آیت الله دری نجف آبادی طی نامه‌ای خطاب به غلامحسين محسنی اژه‌ای وزير اطلاعات خواهانِ تشدید برخورد با بهاییان شد و نوشت: فعاليتهای تشکيلات بهائيت در تمامی رده‌ها و هر نوع تشکيلات جايگزين آن غيرقانونی و ممنوع است و وابستگی آنها به اسرایيل و ضديت آنها با نظام اسلامی محرز و خطر آنها برای امنيت ملی مدلل و مستند است.

***

کاوه رضایی از فعالین دانشجویی و عضو کمپین یک میلیون امضا بازداشت شد. کاوه رضایی سخنگوی موسسین انجمن اسلامی جهاد دانشگاهی همدان و از دانشجویان اخراجی دانشگاه همدان است. همچنین دو دانشجوی دیگر علیرضا داوودی دانشجوی رشته حسابداری در شهر اصفهان و محمد پورعبدالله دانشجوی رشته شیمی دانشگاه تهران بازداشت شده اند که هنوز اطلاعی از وضعیت آنان گزارش نشده است. علیرضا داودی در حالِ حاضر در زندان دستگرد اصفهان است و محمد پورعبدالله در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد. خبرهای رسیده همچنین حاکیست که حسین ترکاشوند، اسماعیلِ سلمانپور، کوروش دانشیار و مجید توکلی از اعضای سابق انجمن اسلامی دانشجویان امیرکبیر کماکان در بازداشت به سر می برند.

***

جواد علیزاده فعالِ حقوق بشر زندانی، پس از اقدام به اعتصاب غذا در اعتراض به ضرب و شتم خود در زندان به سلولِ انفرادی منتقل شد. وی پس از بازداشت و به دلیل بد رفتاریِ زندانبانان با او چهار بار به صورت کتبی شکایت کرد اما با بی توجهی مسئولان مربوطه در سنندج روبرو شد. این فعال حقوق بشر و دانشجوی محروم از تحصیل مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی تهران پس از ایراد سخنرانی در مراسم سالگرد کشته شدن ابراهیم لطف الهی بر سر مزار او در تاریخ بیست و ششم دی ماه بازداشت شد. خبرنامه امیرکبیر در بیست و هفتم دی ماه ۸۶ نوشت: ابراهیم لطف اللهی دانشجوی رشته حقوقِ دانشگاه پیام نور سنندج زیر شکنجه بازجویان اداره اطلاعات سنندج کشته شد. مسئولان زندان گفتند لطف اللهی در زندان خودکشی کرده است.

XS
SM
MD
LG