لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

گزارش اقتصادی:  پیوستن کشمیر به نقشه بین المللی هوایی   


شهنواز خان، خبرنگار صدای آمریکا، کشمیر تحت حاکمیت هند

کشمیر، منطقه در قلمرو هند، اخیراً به نقشه بین المللی هوایی پیوسته است و پرواز «ایر ایندیا» سریناگار را به دبی مرتبط می کند.

مقامات کشمیر امیدوارند این پروازهای بین المللی به صنعت گردشگری و تجارت این منطقه در بحبوهه درگیری های طولانی مدت بین مسلمانان جدایی طلب، رونق بخشد.

سونیا گاندی، رییس « ائتلاف پیشرفته متحد » در منطقه تحت حاکمیت هند، ترمینال فرودگاه بین المللی در سریناگار را اخیراً افتتاح کرده است.

گاندی در ضمن با افتتاح خط راه آهنی که بارامولا، شهر شمالی کشمیر را به آنانتاگ، شهر جنوبی کشمیر متصل می کند، هر دو پروژه را یک دستاورد نامید.

ایر ایندیا فعالیت خود را با پروازهای هفتگی بین دبی و سریناگار آغاز خواهد کرد.

مقامات کشمیر امید دارند این پروازهای بین المللی به بازرگانی و صادرات و گردشگری کشمیر که با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند رونق بخشد.

موبین شاه، رییس اتاق صنایع و بازرگانی کشمیر می گوید :« نیاز به برقراری پروازهای بین المللی از مدت ها پیش مکرراً توسط اتاق صنایع و بازرگانی مطرح شده بود. هم اکنون سفر گردشگران از دبی و سایر شهرهای جهان بسیار محتمل است. در ضمن می توانیم محصولات خود را به طور مستقیم و بدون نیاز به انتقال آنها به دهلی نو به مقاصد بین المللی ارسال کنیم. صنایع دستی و فرش های دستباف کشمیر اقلام بسیار ارزشمندی هستند که به طور معمول به صورت هوایی صادر می شوند و دبی یکی از مهمترین مقاصد برای این محصولات خواهد بود. این پرواز بین المللی در ضمن امکانات صادرات گل و میوه تازه کشمیر را تسهیل می کند.»

مقامات کشمیر امیدوارند علاوه بر صادرات، صنعت گردشگری که به دلیل درگیری های داخلی در منطقه آسیب های سنگینی متحمل شده است، از برقراری پروازهای بین المللی منفعت بسیاری خواهد برد.

موبین شاه خاطر نشان می کند بخش ناچیزی از گردشگران بین المللی که از هند دیدن می کنند، به کشمیر که غالباً از آن به عنوان «ونیز شرق» یاد می شود سفر می کنند.

شاه می گوید :« فصل های کشمیر با هند فرق دارد. تابستان در هند بسیار گرم است و معمولاً هیچ گردشگر خارجی در این فصل به هند سفر نمی کند. اما برای گردشگران دبی، سفر مستقیم به کشمیر و گذراندن تعطیلات در دمایی که به هوای اروپا شبیه اما بسیار ارزان تر است به صرفه خواهد بود.»

هشدارهای کشورهای اروپایی مبنی بر عدم سفر شهروندانشان به کشمیر مانع جدی بر سر راه رونق صنعت گردشگری این منطقه بوده است.

XS
SM
MD
LG