لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

پرزيدنت اوباما لايحه بسته عظيم محرک اقتصادی و تبدیل آن به قانون را در شهر دنور امضا ميکند


پائولا ولنسون، خبرنگار صدای آمریکا، کاخ سفید

اوباما برای امضای لایحه پیشنهادی مسکن در طرح مشوق اقتصادی آماده می شود.

در حالیکه باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده در هفته جاری به طور خاص کماکان بر بحران اقتصادی آمریکا تمرکز خواهد کرد، بسته مشوق اقتصادی عظیمی را به طور قانونی تصویب خواهد کرد تا به بازار مسکن کمک کند.

بسته مشوق اقتصادی ۷۸۷ میلیارد دلاری، بزرگترین بسته اقتصادی است که تا کنون توسط کنگره تصویب شده است.

دیوید اکسلراد، مشاور ارشد رییس جمهوری در کاخ سفید می گوید :«عظمت این بسته اقتصادی به بزرگی بحران اقتصادی است.»

وی پیش بینی می کند تاثیر این قانون بر رفع بحران سریع خواهد بود ولی در عین حال هشدار می دهد :«بر طرف کردن زیان هایی که تا کنون بر بدنه ساختار اقتصادی وارد شده است بسیار دشوار خواهد بود. این بسته اقتصادی به سرمایه گذاری در برنامه های زیربنایی و دیگر برنامه های آماده اجرا در سراسر کشور کمک خواهد کرد. اما مدتی طول می کشد تا تاثیر آن را بر روی ارقام اقتصادی ملی ببینیم.»

اکسلراد می گوید :«به منظور پیش گیری از وخیم تر شدن شرایط کنونی باید اقدام سریع و فوری انجام داد. زمان بسیار زیادی طول کشید تا به قعر چنین بحرانی سقوط کنیم و به زمان طولانی برای خروج از این شرایط نیاز داریم.»

رییس جمهوری جدید برای امضای این لایحه مشوق اقتصادی و تبدیل آن به قانون، از واشنگتن خارج خواهد شد و به جای برگزاری یک مراسم رسمی با حضور سیاستمداران و چهره های برجسته، آقای اوباما در دنور در کلورادو، همان شهری که نامزدی حزب دموکرات را پذیرفت، این طرح را امضا خواهد کرد.

رابرت گیبز، سخنگوی مطبوعاتی اوباما می گوید :«انتخاب دنور برای امضای این قانون نشان می دهد رییس جمهوری تا چه حد به شنیدن صدای مردم در خارج از واشنگتن اهمیت می دهد. وی مصمم است تا به مردم خارج از واشنگتن و سراسر آمریکا نشان دهد مزایای مفاد این این مشوق اقتصادی چه فرصت هایی برای سرمایه گذاری مجدد و احیای اقتصاد پدید می آورد. رییس جمهوری از دنور به فینیکس و آریزونا سفر خواهد کرد تا از طرح پیشنهادی رویارویی با بحران مسکن پرده بردارد.»

بحران بازار مسکن به عنوان جرقه اصلی آتش رکود اقتصادی کنونی محسوب می شود. بانک ها میلیون ها دلار در وام مسکن مشتریانی سرمایه گذاری کردند که توان پرداخت وام خانه های خود را نداشتند.

خانواده ها، منازل خود را از دست دادند و بانک ها برای ارایه وام سخت گیری بیشتری به عمل می آورند و در نتیجه افرادی که در صدد خرید مسکن بودند با دشواری بیشتری روبرو شدند.

گیبز می گوید همزمان با طراحی جزییات طرح پیشنهادی مسکن توسط دولت، رییس جمهوری در تلاش است تا حمایت نمایندگان جمهوری خواه را در حمایت از مشوق طرح مسکن جلب کند.

جمهوری خواهان هنوز نسبت به مفاد بسته مشوق اقتصادی که با اکثریت نمایندگان حزب دموکرات و کنگره به تصویب رسید، خشمگین هستند.

XS
SM
MD
LG