لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

گزارش: اکثریت مردم آمریکا از تماس مستقیم با ایران حمایت می کنند


نتایج یک نظرسنجی جدید که توسط موسسه گالوپ تهیه شده است نشان می دهد که اکثریت مردم آمریکا بیش از هر کشوری در جهان نسبت به ایران نظر منفی دارند. هر چند بر مبنای این نظرسنجی هشتاد درصد مردم آمریکا نسبت به ایران نظر مثبتی ندارند اما، پنجاه و شش درصد از ایده پرزیدنت اوباما برای تماس مستقیم با ایران حمایت می کنند و تنها سی و شش درصد با چنین رویکردی مخالف اند. در این نظرسنجی که در فاصله سی ام ژانویه تا دوازدهم فوریه در دو مقطع از بیش از دو هزار تن انجام گرفته و سه درصد حاشیه خطا دارد شش درصد گفته اند نظری ندارند. نظرسنجی مشابهی در سال گذشته نشان می داد که هفتاد و سه در صد از ایده اعمال فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران با هدف توقف برنامه جنگ افزار هسته ای حمایت می کردند. در واقع این مقایسه از گرایش افکار عمومی در آمریکا به استراتژی پرزیدنت اوباما برای گفتگو با کشورهای طرف تخاصم آمریکا حکایت دارد.

پرسش شوندگان در گروههای اجتماعی مختلف دیدگاههای متفاوتی دارند.

هفتاد و چهار درصد پرسش شوندگان با تحصیلات بالاتر از لیسانس نسبت به گفتگوی با ایران نظر مثبتی دارند در حالی که این نسبت در میان افراد با تحصیلات بالای دیپلم شصت و شش درصد و در میان افراد با تحصیلات دبیرستانی یا پایین تر پنجاه درصد است.

در طبقه بندی سیاسی شصت و شش درصد افراد میانه رو، لیبرال، و دموکرات، از چنین گفتگوی احتمالی حمایت می کنند و جالب این که چهل و هشت درصد جمهوریخواهان و چهل و شش درصد محافظه کاران پرسش شونده نیز از حامیان رویکرد پرزیدنت اوباما در برابر ایران هستند.

در طبقه بندی سنی جوان ها با دیده تردید به ضرورت تماس با ایران نگاه می کنند. شصت و شش درصد افراد میان پنجاه تا شصت و چهار سال حامی دیپلماسی رو در رو با ایران هستند اما، این حمایت در میان افراد سی تا چهل و نه سال به شصت درصد نزول کرده و در میان افراد میان هیجده تا بیست و نه سال به سی و هشت درصد سقوط می کند.

بر طبق نظر سنجی گالوپ از آغاز دهه نود به این سو احساس منفی مردم آمریکا نسبت به ایران در محدوده ای میان هشتاد تا نود درصد و احساس مثبت در این فاصله میان پنج تا سیزده درصد در نوسان بوده است. نظرسنجی نشان می دهد احساس منفی و مثبت مردم آمریکا نسبت به ایران در بهترین وضعیت نسبت به نزدیک به دو دهه گذشته قرار دارد.

آمادگی افکار عمومی آمریکا برای بکارگیری دیپلماسی تماس رو در رو با ایران در راستای پایان دادن به تلاش ایران برای دستیابی به قابلیت تولید جنگ افزار هسته ای می تواند پرزیدنت اوباما را در وضعیتی مطلوب برای پیشبرد تلاش هایش در برابر ایران قرار دهد.

XS
SM
MD
LG