لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

وزیر امور خارجه آمریکا از چهار کشور آسیایی دیدن می کند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نخستین سفر آسیایی خود به عنوان دیپلمات ارشد آمریکا را آغاز خواهد کرد.

دیدار او از ژاپن، اندونزی، کره جنوبی و چین یک گسستگی از وزیران قبلی امور خارجه که نخست به اروپا یا خاورمیانه سفر می کردند، تلقی می شود.

انتظار می رود مذاکرات کلینتون در چین بر گسترش مناسبات با پکن متمرکز باشد، که از مسائل اقتصادی و تجاری، که اکثر بر مناسبات دو کشور در چندین سال گذشته حاکم بود، فراتر می رود.

مقامات وزارت امور خارجه می گویند خانم کلینتون در دیدار با مقامات چین به مسایل مربوط به حقوق بشر و تعییر آب و هوای جهانی نیز خواهد پرداخت.

هدف سفر کلینتون همچنین این است که متحدان ایالات متحده در منطقه را بار دیگر از ادامه تعهدات آمریکا به آنها مطمئن سازد و استراتژی های جدیدی برای مقابله با بحران مالی جهان فراهم آورد.

انتظار می رود برنامه اتمی کره شمالی بخش اصلی بحث های او با مقامات ژاپن، اندونزی، کره جنوی و چین باشد.

کلینتون روز جمعه در یک سخنرانی سیاسی در انجمن آسیا در نیویورک گفت ایالات متحده آماده است مناسبات با کره شمالی را عادی سازد، اما فقط در صورتی که آن کشور به قولی که برای برچیدن تسلیحات اتمی خود داده است عمل کند.

خانم کلینتون بعدا به صدای آمریکا گفت دولت اوباما نگران وضعیت ناهنجار حقوق بشر در کره شمالی است، اما یاد آور شد باید یک رویکرد کلی « واقعگرایانه» نسبت به کره شمالی، که نخست بر برنامه اتمی آن تمرکز کند، وجود داشته باشد.

کره جنوبی هشدار داده است کره شمالی در آستانه آزمایش موشک دوربردی که قادر است به غرب آمریکا برسد قرار دارد.

کلینون گفت سفر او به شرق آسیا نشان می دهد دولت اوباما وقت عمده ای را به همکار با دولت های منطقه اختصاص خواهد داد.

XS
SM
MD
LG