لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

ریچارد هالبروک با رییس جمهوری افغانستان گفت و گو کرد


فرستاده جدید آمریکا به افغانستان و پاکستان با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت و گو کرده است.

در حالی که مناسبات دو کشور رو به سردی می رود، ریچارد هالبروک امروز، شنبه، در کابل با حامد کرزی ملاقلات کرد. انتظار می رفت مذاکراتشان بر جنگ با شورش رو به گسترش طالبان متمرکز باشد. آنها با خبرنگاران سخن نگفتند، اما کرزی پیشتر در روز جمعه، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی عربی الجزیره گفت تلفات غیر نظامیان، دستگیری افغان ها و حملات شبانه به خانه ها و تلفات ناشی از آنها، موجب بروز تنش در مناسبات بین دولت های آمریکا و افغانستان شده است.

پیشتر در روز شنبه، هالبروک با رنگین دادفر سپنتا وزیر امور خارجه افغانستان ملاقات کرد.

هالبروک در جریان سفر به منطقه از سخن گفتن علنی پرهیز کرده است، اما مقامات افغان انتظارات خود را آشکارا بیان کرده اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه به صدای آمریکا گفت مقامات سعی دارند آمریکا را متقاعد سازند که بر آنچه او آنرا ریشه های تروریسم در افغانستان نامید، و اشاره ای به پایگاه های طالبان در پاکستان بود، تمرکز کنند.

یک قانونگزار به صدای آمریکا گفت او از هالبروک خواست برای بهبود امنیت در جریان انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت سربازان بیشتری به افغانستان اعزام شوند.

پزرزیدنت اوباما قول داده است در استراتژی ضد تروریستی آمریکا در منتطقه بازنگری کند. انتظار می رود او ظرف چند روز آینده تعداد سربازانی را که به افغانستان خواهد فرستاد اعلام کند.

در این میان امروز، شنبه، در دو بمب گذاری جداگانه یک مقام محلی و چهار پلیس کشته شدند. پلیس در ولایت خوست می گوید در انفجار یک بمب کنارجاده ای بخشدار ناحیه "نادر شاه کوت" کشته شد.

XS
SM
MD
LG