لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

دستور پرزیدنت اوباما به بازنگری در سیاست آمریکا در افغانستان و پاکستان


پرزیدنت باراک اوباما دستور داده است یک باز نگری استراتژیک در مورد سیاست امریکا در افغانستان و پاکستان صورت گیرد. این بازنگری اظهار نظر ها و توصیه های متحدان امریکا را در برخواهد گرفت تا زمینه لازم برای تعیین هدف های روشن و دست یافتنی فراهم شود.

جو بایدن معاون رییس جمهوری امریکا در سخنانی خطاب به متحدان ناتو در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت ما کار انجام این بازنگری را بر عهده می گیریم، مخاطرات زیاد است: نتیجه کار باید استراتژی جامعی باشد که تمام منابع نظامی و غیر نظامی را کنار هم بنشاند، تروریست ها را از پناه گاه های امن محروم سازد و به مردم افغانستان در افزایش توانایی شان برای تامین آینده بهتر کمک کند.

اما آقای بایدن گفت بدون پاکستان هیچ استراتژی برای افغانستان نمی تواند موفق شود. ایالات متحده و متحدانش باید همکاری خود با مردم و دولت پاکستان را تقویت کنند، و آنها را در تثبیت مناقطق قبیله ای، توسعه اقتصادی و افزایش فرصت ها در سراسر کشور یاری دهند.

جو بایدن گفت امریکا، حتی در حالی که علیه افزاط گرایی می جنگد، برخورد تمدن ها را باور ندارد: در جهان اسلام شمار کوچکی از افراط گرایان خشن با منطق بیگانه هستند. ما باید آنها را شکست دهیم و چنین خواهیم کرد. اما صدها میلیون دل و اندیشه در جهان اسلام با ازرش هایی که ما عزیز می داریم همداستان هستند، ما باید به آنها برسیم.

آقای بایدن گفت ایالات متحده تاکید خود را بر دمکراسی، توسعه و دفاع در مقابله با چالش های قرن جدید تجدید می کند. اما وقتی کارهای دیگر راه بجانی نبرد، ایالات متحده و متحدانش باید آماده باشند از زور استفاده کنند: وقتی پای گروه های رادیکالی که از ترور بعنوان یک وسیله استفاده می کنند، به میان می آید ، یا کشورهای رادیکالی که به افزاطیون پناه می دهند، صلخ را تضغیف می کنند، در جستجوی سلاح های کشتار جمعی یا گسترش آنها بر می آیند، و رژیم هایی که مردم خود را منظما می کشند یا به پاکسازی قومی آنها می پردازند، ما باید یکپارچه بایستیم و از هر وسیله ای که در اختیار داریم برای پایان دادن به تهدید آنها استفاده کنیم.


XS
SM
MD
LG