لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

گزارش: والنتاین؛ روزی برای ابراز عشق خالصانه


هر سال، روز ۱۴ فوریه که به روز والنتاین یا روز عشاق نیز معروف است در اغلب کشورهای غربی جشن گرفته می شود.

بنا بر روایات مختلف، این روز که نام خود را از یکی از قدیسین مسیحیت گرفته است ، هم دارای ریشه های مذهبی است و هم ریشه هایی در اسطوره های روم باستان دارد. یکی از روایاتی که به روز والنتاین نسبت داده شده این است که کلادیوس دوم، امپراطور روم پس از آن که تشخیص می دهد که سربازان مجرد جنگجویان بهتری از سربازانی هستند که تشکیل خانواده داده و صاحب زن و بچه هستند، ازدواج را برای سربازان خود ممنوع می سازد. بنا بر همین روایت، کشیشی به نام والنتین که این قانون را غیرعادلانه می یابد برای مبارزه با کلادیوس، به صورت مخفیانه سربازان جوان و معشوقه های آن ها را به عقد و ازدواج یکدیگر در می آورد اما کلادیوس پس از آگاهی از این مسئله حکم اعدام والنتین را صادر می کند.

بعدها این روز به نام روز حضرت ولنتاین یا روز عشاق در اروپا، به ویژه انگلستان از طریق فرستادن کارت های خانگی همراه با سمبل هایی چون فرشته عشق ، کبوتر سفید عشق و قلب قرمز جشن گرفته می شود و عشاق در این روز عشق پنهان خود را به یکدیگر ابراز می کنند.

در اواخر قرن نوزدهم در ایالات متحده ، یک زن خانه دار اهل ماساچوست، تصمیم می گیرد بجای درست کردن کارت های تکنفره مخصوص والنتاین ، دست به ساختن کارت های چاپی به تعداد زیاد بزند. از همین زمان روز عشاق هم به جای یک ابراز عشق ساده تبدیل به یک جشن تجارتی دیگر چون کریسمس می شود.

امروزه در ایالات متحده ، هدایای روز والنتین می تواند یک جعبه شکلات یا یک دسته گل سرخ ساده باشد و گاه این هدایا تبدیل به مظاهری از زیاده روی در ابراز عشق می شوند و در این روز گاه الماس های گرانقیمت، اتومبیل کورسی و حتی سفر دریایی دور دنیا هم بین عشاق رد و بدل می شود.

در ایالات متحده ابراز عشق در روز والنتین به ویژه بین بچه های مدارس ابتدایی رواج دارد. در این روز آن هایی که در طول دوران سال انتظار کشیده اند می توانند برای کسی که دوست دارند کارت والنتین بفرستند بدون آن که نام خود را روی آن بنویسند! در این روز بسیاری از افراد هم منتظر میشوند ببینند چه کسی برای آن ها گل و شکلات می فرستد.

اما در این کشور ابراز عشق در روز والنتاین تنها به عاشق و معشوق اختصاص ندارد بلکه مادر و فرزند، دو دوست صمیمی، یا هرکس دیگری که می خواهد عشق پاک خود را به دیگری ابراز کند هم می تواند در این جشن سهیم باشد.

در ایالات متحده هر سال در روز والنتاین بیش از یک میلیارد کارت تبریک فرستاده میشود و میلیون ها جعبه شکلات و دسته های گل سرخ دست به دست می شود. اما آمار نشان میدهد که در ایالات متحده ، مردان دو برابر زنان در روز والنتین دست به خرید هدیه میزنند.

اخیرا در مقاله ای که در مجله علمی «نیچر» به چاپ رسید، لاری یانگ، پژوهشگر علوم انسانی ازمرکز تحقیقی یارکز در دانشگاه امروی آتلانتا که در حال حاضر مشغول پژوهش در زمینه عواطف و احساسات در مغز انسان هاست ادعا کرد که در آینده ای نه چندان دور دارویی کشف خواهد شد که با استفاده از آن می توان عاشق شد و یا هر وقت که اراده کرد، از عشق فارغ شد.

انتشار این مقاله سر و صدای زیادی درمیان خوانندگان ایجاد کرد. بسیاری با ارسال نامه درخواست کردند که در این تحقیقات از آن ها به عنوان وسیله پژوهش استفاده شود اما دکتر یانگ بر این مسئله تاکید کرد که در حال حاضر هیچگونه پژوهشی روی انسان ها در رابطه با این دارو انجام نگرفته است. بسیاری دیگر او را به خاطر دستکاری علمی و دخالت در امور مربوط به عواطف و احساسات بشری مورد تخطئه قرار دادند.

اما عکس العملی که دکتر یانگ از سوی گزارش های خبری در روزنامه های مختلف دریافت کرد از همه جالب تر بود و به او ثابت کرد که موضوع عشق در حقیقت قلب همه را لمس می کند:« من وقتی این مقاله را می نوشتم گمان نمی کردم کسی آن را بخواند اما این عکس العمل ها نشان می دهد که وقتی یک پژوهشگر می کوشد تا کارکرد بیوشیمیایی عشق در مغز انسان ها را بشکافد و آن را به صورت وقایع کوچک شیمیایی و فعل و انفعالاتی که در مغز انسان به وقوع می پیوندد به نمایش بگذارد مردم فکر می کنند ما می خواهیم یک عامل سحرآمیز را از زندگی آن ها خارج کنیم.»

در رابطه با این مسئله حتی همسر دکتر یانگ نیز از شنیدن این خبر که یک روز بتوان محلول عشق را به صورتی مصنوعی به اشخاص تزریق کرد ناراحت می شود و معتقد است که دریافت یک دسته گل سرخ ، بیش از هرچیز دیگری می تواند در مغز او موجب یک سری تغییر و تحولات شیمیایی مثبت در زمینه های احساسی و عاشقانه شود.

با این وجود تحقیقات دکتر یانگ بیشتر محدود به درمان بیماری های مغزی مختلف در انسان ها بوده است و او ضمن تحقیق بر روی کارکرد هورمون ها در بدن انسان تا کنون این فعل و انفعالات شیمیایی مغز در برابر احساسات و عواطف را فقط در حیوانات مورد مطالعه قرار داده است. این پژوهش ها نشان می دهد وجود مواد شیمیایی در برخی از این هورمون ها در بعضی از حیوانات باعث ایجاد مهر و محبت و آغاز جفت گیری برای بقای نسل می شوند.

در تائید بخشی از مطالعات دکتر یانگ، نتایج پژوهش های گروهی از پزشکان سوئدی اخیر نشان داده است که وجود هورمون هایی ویژه ای در بدن مردان باعث ایجاد دگرگونی های ژنتیک در برخی ازآن ها شده و در نتیجه آن ها را مقید و متمایل به به ازدواج و تشکیل خانواده می کند . این مردان اغلب از ازدواج های خوشایند تری برخوردارند اما عدم وجود یا کمبود همین هورمون ها در گروه دیگری از مردان باعث می شود که آن ها تنهایی را به ازدواج ترجیح دهند.

با این حال و بنا بر این پژوهش های پزشکی، حداقل ۱۰۰ عنصر دیگر برای دست یابی به محلول عشق لازم است اما تا فرارسیدن آن زمان روز سنتی ولنتین به طور نمادین به عنوان روز عشاق با ابراز عشق طبیعی جایگاه خود را حفظ خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG