لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

باراک ميگويد اسرائيل بايد درباره ماهيت برنامه اتمی ايران با آمريکا به تفاهمی استراتژيک برسد


* دور نگاهداشتن ايران از مسير اتمی با ترکيبی درست از ديپلماسی و فشارهای اقتصادی امکان پذير است

واشنگتن پست زيرعنوان «بحران مالی در راس تهديدهای امنيتی عليه آمريکا شناخته شد» اظهارات دنيس بلر مدير امنيت ملی آمريکا در کنگره اين کشور را نقل ميکند که بی ثباتی ناشی از بحران جهانی اقتصادی در کشورهای مختلف جهان را تهديدی عمده و کوتاه مدت برای آمريکا دانسته است، نه تروريسم.

واشنگتن پست می نويسد آقای بلر ارزيابی صريحی از ايران و برنامه تسليحاتی اش ارائه داد و گفت امکان دارد تهران بتواند يک برنامه تسليحات اتمی را، در صورتيکه رهبران کشوربخواهند، تا سال آينده شروع کند. اما وی در عين حال گفت با ترکيبی از ديپلماسی و فشار های اقتصادی می توان ايران را از مسير اتمی دور نگاه داشت.

* آمريکا خواستار همکاری اروپا برای تشديد تحريم ها عليه ايران در صورت امتناع تهران از توقف در برنامه غنی سازی اورانيوم است

نيويورک تايمز زير عنوان «آمريکا به اروپا حسن نيت ارائه داد و منتظر جوابی متقابل است» با اين يادآوری که تيم امنيتی پرزيدنت اوباما هفته گذشته به مونيخ رفت تا رويکرد جديد آمريکا برای مناسبات با ديگر کشورهای جهان را تشريح کند می نويسد دولت اوباما خواستار اقدامات بيشتری از اروپا در مورد ايران است.

نيويورک تايمز می نويسد در حاليکه پرزيدنت اوباما در نخستين کنفرانس خبری خود مجددا گفت که آمريکا برای مذاکراتی مستقيم سراغ ايران می رود، مقامات دولت او برای مذاکرات راجع به برنامه غنی سازی اورانيوم - که غرب ميگويد هدف آن توليد بمب اتمی است، و ايران تکذيب ميکند - موضعی قاطع را تدارک می بينند.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات ميگويند انتظار آنها از اروپا - و نيز روسيه و چين - آمادگی برای تشديد تحريم ها عليه ايران در صورت امتناع تهران از متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم است.

* ايتاليا خواستار تغيير در ترکيب مذاکره کنندگان اتمی با ايران است

واشنگتن تايمز زير عنوان «سفير تعميم مذاکرات اتمی را پيشنهاد ميکند» می نويسد سفير ايتاليا در آمريکا روز پنجشنبه پيشنهاد کرد مذاکرات اتمی با ايران، که اکنون محدود به قدرت های عمده است، به گونه ای تعميم داده شود که بعضی از بزرگ ترين شرکای تجاری ايران نظير ژاپن و هند را هم، برای اهرم های قوی ترشان، در بر بگيرد.

واشنگتن تايمز به نقل از جيووانی کاستلانتا می نويسد مذاکرات چهار سال گذشته گروه موسوم به پنج بعلاوه يک، مرکب از آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين که پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد هستند، و آلمان، کارآئی نداشته است و ترکيب آن به تغيير نياز دارد.

واشنگتن تايمز می نويسد آقای کاستلانتا گفت ژاپن و هند، و حتی کشورهای حوزه خليج فارس و نيز کانادا کشورهای ديگری هستند که می توانند فشار به ايران را به گونه ای کارآ و موثر حفظ کنند.

* اسرائيل خواستار تفاهمی استراتژيک با آمريکا در باره ماهيت برنامه اتمی ايران است

جروسلام پست روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان «باراک هماهنگ کردن سياست خارجی راجع به ايران با آمريکا را توصيه ميکند» می نويسد اهود باراک وزير دفاع اسرائيل روز پنجشنبه در ملاقاتی با تونی بلر نماينده گروه چهارگانه صلح خاورميانه بر اهميت هماهنگ ساختن سياست های خارجی راجع به ايران تاکيد گذاشت.

جروسلام پست اظهارات براک را نقل ميکند که گفت دولت اسرائيل بايد با آمريکا در باره ماهيت برنامه اتمی نظامی ايران به تفاهمی استراتژيک برسد.

جروسلام پست می نويسد وزير دفاع اسرائيل يادآور شد که آمريکا حتی اگر ديپلماسی را به عنوان ابزاری برای متوقف ساختن برنامه اتمی ايران انتخاب کند، مذاکرات بايد محدوده ای زمانی داشته باشد، و اگر به نتيجه ای نرسد بايد تحريم هائی شديد تر وضع شود.

جروسلام پست می نويسد باراک به بلر گفت ايران اتمی فقط اسرائيل را تهديد نمی کند بلکه تهديدی عليه منطقه و تمامی دنياست و اسرائيل هيچ گزينه ای را منتفی نميداند و توصيه ميکند کشورهای ديگر نيز به همين ترتيب عمل کنند.

XS
SM
MD
LG