لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

گزارش هنری: بیانسه و جنیفر هادسن برندگان اصلی جوایز ایماژ


جوایز ایماژ که هرسال از طرف انجمن پیوستگی برای کمک به پیشرفت سیاهپوستان به افرادی از نژادهای غیر سفیدپوست که موفقیت های چشمگیری به دست آورده اند اهدا می شود امسال طی مراسمی در شهر لس آنجلس جوایز اصلی خود را به بیانسه خواننده آر اند بی (R & B) و جنیفر هادسن اهدا کرد.

انجمن پیوستگی برای کمک به پیشرفت سیاهپوستان، یکی از قدیمی ترین و تاثیرگذار ترین موسسات حقوق بشری در ایالات متحده به شمار می رود. این سازمان در دوازدهم فوریه ۱۹۰۹ میلادی توسط وب دوبوآ، یک آمریکایی آفریقایی تبار، آیدا ولز بارنت، یک زن آمریکایی آفریقایی تبار، هنری ماسکویتس یک یهودی تبار آمریکایی، مری وایت آوینگتون یک سفید پوست آمریکایی، و ویلیام انگلیش والینگ پسر سفید پوست یک برده دار سابق برای حمایت از حقوق شهروندی مردم غیرسفید پوست از جمله سرخپوستان، آفریقایی تبارهای آمریکایی و یهودیان این کشور پایه گذاری شد.

این سازمان به صورتی نمادین و برای حفظ سنت، نام قدیمی خود را حفظ کرده است و یکی از آخرین موسساتی است که که هنوز صفت «سیاهان» رابرای نامیدن مردم غیر سفید پوست در عنوان خود کرده است. هرچند استفاده از این صفت برای آفریقایی تبارها امروزه توهین آمیز محسوب می شود اما در رابطه با این موسسه صرفا به خاطر حفظ جنبه های تاریخی از این عنوان استفاده می شود.

پنجشنبه شب در چهلمین مراسم اهدای جوایز ایماژ، دو تن از دریافت کنندگان جوان این جوایز، بیونسه و جنیفر هادسن که در سال ۲۰۰۶ در فیلم « دختران رویایی» با یکدیگر هم بازی بودند هریک جوایزی دریافت کردند. بیونسه جایزه بهترین هنرمند زن در صحنه موسیقی و هادسن جایزه بهترین هنرمند نورسیده را از آن خود ساختند.

جنیفرهادسن هنگام دریافت جایزه خود گفت:« این همان جایی است که من به آن متعلق هستم برای همین هم همیشه یک افتخار است که به این خانه بازگردم و عشقی که در این جا به من داده می شود را حس کنم. من هریک از لحظات حضور در اینجا را عزیز می شمارم.»

در این مراسم که در « شراین آدیتوریوم» شهر لس آنجلس برگزار شد و مجریان آن هالی بری بازیگر برنده اسکار و تایلور پری، نویسنده و کارگردان آمریکایی آفریقایی تبار بودند، علاوه بر هادسن و بیونسه، ویل آی ام و سییل نیز برنامه هایی را روی صحنه اجرا کردند.

این برنامه هم زمان بود با جشن صدمین سال تاسیس انجمن پیوستگی برای کمک به پیشرفت سیاهپوستان که در طول سال ۲۰۰۹ این سالگرد به شکل های مختلف جشن گرفته خواهد شد.

علاوه بر چند تن از بازیگران سریال های تلویزیونی ، جیمی فاکس موزیسین و بازیگر برنده جایزه اسکار نیز جایزه ایماژ بهترین هنرمند مرد سال را به دست آورد.

کریس براون، جان لجند و ویل آی ام جزو رقبای جیمی فاکس برای عنوان هنرمند سال به شمار می رفتند و در رده بندی بهترین هنرمند زن، مورایا کری با هادسن رقابت داشت و ریانا و آلیشیا کیز نیز از رقبای بیونسه بودند.

شاون دیدی کومبز، برای بازی در فیلم تلویزیونی « کشمشی در آفتاب» برنده جایزه بهترین بازیگر تلویزیونی سال شد. تاراج پی هنسن که یکی از نامزدهای اسکار در رده بندی نقش مکمل زن است برای بازی در فیلم « وضعیت غریب بنجامین باتن» ویل اسمیت و همبازی او روزاریو داوسون برای بازی در فیلم « هفت پوند» دیگر جوایز بهترین بازیگری سال را دریافت کردند.

جوایز ایماژ در حقیقت قدردانی از فعالیت های هنرمندان غیرسفید پوست در سینما، تلویزیون، موزیک و ادبیات محسوب می شود.


ال گور، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا و یک فعال حقوق بشری اهل کنیا به نام ونگاری ماتائی جایزه مخصوص هیئت مدیره ایماژ را از آن خود ساختند.

جایزه مدیریت ایماژ را محمد علی، بوکس باز افسانه ای به دست آورد و بالاترین جایزه این مراسم نیز به تهیه کننده موسیقی هیپ هاپ، راسل سیمونز داده شد.

سیمونز در نطق قبولی این جایزه در حالیکه دو دخترش او را روی صحنه همراهی می کردند گفت: « من یک روز متوجه شدم که هم بخشی تنها چیزی است که مرا خوشحال می کند. هرچه سن و سالم بالاتر رفت متوجه شدم که کمک به دیگران برایم آسان تر می شود. در حال حاضر هم تعجب می کنم که برای کاری که اینقدر از انجام آن لذت می برم به من جایزه ای اهدا شده است.»

XS
SM
MD
LG