لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

بان کی – مون حملات انتحاری در عراق را محکوم کرد


دبیر کل سازمان ملل متحد بمب گذاری انتحاری در عراق در روز جمعه و حملات مشابه در روزهای گذشته را محکوم کرده است.

بان کی – مون در بیانیه ای می گوید حمله به زائران شیعه در جنوب بغداد و خشونت های مشابه علیه شهروندان او را به وحشت می اندازد و اضافه می کند هیچ هدف و آرمان سیاسی یا مذهبی نمی تواند چنین حملاتی را توجیه کند.

مقامات عراق می گویند یک بمب گذار انتحاری در حمله ای به زایران شیعه در جنوب بغداد، دست کم ۴۰ تن را کشت. مسئولان پزشکی می گویند اکثر قربانیان زن و کودک بودند.

به گفته پلیس، یک بمب گذار زن امروز، جمعه، خود را در شهر اسکندریه، در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب پایتخت، منفجر کرد. او مواد منفجره را زیر عبای سیاهرنگی که بر تن داشت، و بسیاری از زنان مسلمان در عراق می پوشند، پنهان کرده بود.

پلیس گفت در این انفجار، که سومین حادثه مشابه در سه روز گذشته بود، بیش از ۸۰ نفر نیز مجروح شدند. هدف انفجارها زایرانی بوده اند که برای شرکت در مراسم اربعین در روز دوشنبه، رهسپار کربلا هستند.

این حملات خشونت مشابهی را که در همین ایام در دو سال گذشته روی داده است منعکس می کند، همچنین یادآور خشونت فرقه ای است که عراق را در سالهای اخیر به تجریه شدن تهدید می کند.

حملات علی رغم افزایش تدابیر امنیتی روی می دهد. مقامات امنیتی در مسیرهایی که زایران در راه کربلا از آنها می گذرند، پاسگاه ها و نقاط بازرسی ایجاد کرده اند.
XS
SM
MD
LG