لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

کره جنوبی برای مقابله با آزمایش موشکی کره شمالی به حال آماده باش در آمد


سیستم های دفاع ضد موشکی کره جنوبی به حال آماده باش در آمده اند، و مقامات می گویند امکان دارد کره شمالی یک موشک دوربرد را که قادر است به هدف هایی در غرب آمریکا برسد آزمایش کند.

نخست وزیر کره جنوبی امروز، جمعه، به خبرنگاران گفت سئول حرکت های کره شمالی را از نزدیک دنبال می کند و برای هر وضعیت آماده خواهد بود.

یک روزنامه کره جنوبی امروز گزارش داد پیونگ یانگ موشک «تایپودونگ – ۲» را در یک سکوی پرتاب در امتداد ساحل شرقی کره شمالی مستقر می سازد.

روزنامه به نقل از منابع آگاه می گوید این موشک ممکن است تا پایان ماه جاری همزمان با سالگرد تحلیف لی میونگ – باک رییس جمهوری کره جنوبی آزمایش شود.

تنش در حالی شدت می گیرد که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا برای سفر به منطقه در روز یکشنبه آماده می شود.

او قرار است امروز نطق عمده ای درباره سیاست خارجی کشور در نیویورک ایراد کند.

جیمز اشتاینبرگ، قائم مقام وزیر امور خارجه روز پنجشنبه گفت خانم کلینتون درباره برنامه اتمی کره شمالی با همتایانش در چین، ژاپن و کره جنوبی بحث خواهد کرد.

کلینتون رفتار اخیر کره شمالی را غیر قابل قبول نامیده است.

پیونگ یانگ اخیرا قرار دادهای نظامی و اقتصادی با کره جنوبی را لغو کرد. گزارش رسانه های کره جنوبی نیز حاکی است که کره شمالی ممکن است در صدد آزمایش یک موشک بالستیک دوربرد دیگری باشد.

اما اشتاینبرگ می گوید کره شمالی قادر است با ادامه پای بندی به تعهداتی که در مورد برچیدن تاسیاست اتمی و تایید اطلاعات مربوط به فعالیت های اتمی خود بر عهده گرفته است، نتیجه مثبتی ببار آورد.

کلینتون همراه با کریستوفر هیل، سرپرست هیات آمریکا در مذاکرات شش جانبه برنامه اتمی پیونگ یانگ به منطقه می شود. هیل به عنوان سفیر جدید آمریکا در عراق منصوب شده است.

وزارت امور خارجه گزارش های رسانه ها را که «استیفن بوس ورث» به جای هیل منصوب خواهد شد تایید نکرده است. «بوس ورث» به تازگی از دیداری پنج روزه از کره شمالی بازگشته است و می گوید در آنجا مقامات به او گفتند مایل هستند با دولت اوباما مذاکره کنند.

روز پنجشنبه همچنین مدیر اطلاعات ملی پرزیدنت اوباما در جلسه یک کمیته سنا گفت کره شمالی احتمالا از تسلیحات اتمی علیه ایالات متحده استفاده نخواهد کرد، مگر این که خود را در آستانه یک شکست نظامی ببیند. دنیس بلر می گوید زرادخانه اتمی کوچک کره شمالی بیشتر به عنوان یک نیروی بازدارنده، برای کسب حیثیت بین المللی، و اجرای دیپلماسی ارعاب به وجود آمده است.

XS
SM
MD
LG