لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

عفو بين الملل از دستگيری ۳۰ آذری اهل تسنن در نزديکی اروميه گزارش می دهد


عفو بين الملل از دستگيری ۳۰ آذری اهل تسنن در نزديکی اروميه گزارش می دهد
عفو بين الملل از دستگيری ۳۰ آذری اهل تسنن در نزديکی اروميه گزارش می دهد

ناظران حقوق بشر می گویند اعضای جامعه آذری ایران زیر فشار فزاینده مقامات امنیتی قرار دارند.
عفو بین الملل گزارش می دهد روز ۱۴ ژانویه بیش از ۳۰ آذری اهل تسنن در روستای "خانگاهی سورک" در نزدیکی ارومیه، در استان آذربایجان غربی، دستگیر شدند.

پلیس آنها را هنگامی که به تغییر مسیر رودخانه و منبع آب روستا اعتراض می کردند، بزور متفرق کرد. گزارش رسید که برخی از تظاهرکنندگان در جریان دستگیری زخمی شدند، دیگران هدف شکنجه با بدرفتاری قرار گرفتند. روز اول فوریه حد اقل بیست و یک نفر از آنها در دادگاهی در "نازلو" محاکمه شدند. محکومین مجازات هایی شامل بالغ بر یک سال زندان، جریمه، شلاق، و اقامت اجباری در جنوب ایران، دور از خانه هایشان، دریافت کردند.

روز دوم فوریه، پنج فعال آذری در اردبیل، به دلیل حمایت از آموزش زبان آذری در مدارس ایران به پنج سال زندان محکوم شدند. روز چهارم فوریه، پنج دانشجوی آذری که بلاگی را به طرفداری از حقوق زبانی برای آذری های ایران راه اندازی کرده اند، به یک سال زندان محکوم شدند.

عبدالله عباسی جوان، استاد دانشگاه شهید رجایی در تهران، همچنان در بازداشت بسر می برد. او روز ۱۳ نوامبر در پی برگزاری مراسم سالانه بزرگداشت ستار خان، یکی از رهبران انقلاب مشروطه ایران در سال ۱۹۰۶، دستگیر شد.

آقای جوان از دسترسی به وکیل مدافع یا اعضای خانواده محروم بوده است. به گزارش عفو بین الملل، جوان در سال ۲۰۰، باتهام باصطلاح "پان ترکیسم" و "تیلیغ علیه نظام" ۱۳۰ روز را در زندان گذراند. گزارش رسید که او در جریان بازداشت شکنجه شد.

فاخته زمانی، مدیر انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان، مستقر در کانادا، می گوید دولت ایران به سرکوب آنها شده بخشیده است:
*** وضغ در سال ۲۰۰۸ بد بود، اما از آغاز ۲۰۰۹ فشار بر اقلیت ها رو به افزایش گذاشته است. در مورد آذربایجانی ها، از آغاز ۲۰۰۹، ما شاهد سخت ترین مجازات های زندان در چندین سال بوده ایم."

خانم زمانی می گوید جامعه آذری ایران خواهان برخورداری از حقوقی است که قانون اساسی ایران برای تمام ایرانیان تضمین کرده است .

XS
SM
MD
LG