لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

هیلاری کلینتون برای سفر به آسیا آماده می شود


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، در پیشاپیش نخستین سفر خارجی خود به عنوان وزیر امور خارجه، امروز، جمعه، نطق عمده ای درباره سیاست خارجی کشور در نیویورک ایراد می کند.

کلینتون قرار است روز یکشبنه برای یک تور منطقه ای که او را به ژاپن، اندونزی، کره جنوبی و چین خواهد برد، رهسپار آسیا شود.

جیمز اشتاینبرگ، قائم مقام وزیر امور خارجه روز پنجشنبه گفت خانم کلینتون درباره برنامه اتمی کره شمالی با همتایانش در چین، ژاپن و کره جنوبی بحث خواهد کرد.

کلینتون رفتار اخیر کره شمالی را غیر قابل قبول نامیده است.

پیونگ یانگ اخیرا قراردادهای نظامی و اقتصادی با کره جنوبی را لغو کرد. گزارش رسانه های کره جنوبی نیز حاکی است که کره شمالی ممکن است در صدد آزمایش یک موشک بالستیک دور برد دیگری باشد.

اما اشتاینبرگ می گوید کره شمالی قادر است با ادامه پای بندی به تعهداتی که در مورد برچیدن تاسیاست اتمی و تایید اطلاعات مربوط به فعالیت های اتمی خود بر عهده گرفته است، نتیجه مثبتی ببار آورد.

کلینتون همراه با کریستوفر هیل، سرپرست هیات آمریکا در مذاکرات شش جانبه برنامه اتمی پیونگ یانگ به منطقه می شود. هیل به عنوان سفیر جدید آمریکا در عراق منصوب شده است.

وزارت امور خارجه گزارش های رسانه ها را که «استیفن بوس ورث» به جای هیل منصوب خواهد شد تایید نکرده است. «بوس ورث» به تازگی از دیداری پنج روزه از کره شمالی بازگشته است و می گوید در آنجا مقامات به او گفتند مایل هستند با دولت اوباما مذاکره کنند.

روز پنجشنبه همچنین مدیر اطلاعات ملی پرزیدنت اوباما در جلسه یک کمیته سنا گفت کره شمالی احتمالا از تسلیحات اتمی علیه ایالات متحده استفاده نخواهد کرد، مگر این که خود را در آستانه یک شکست نظامی ببیند. دنیس بلر می گوید زرادخانه اتمی کوچک کره شمالی بیشتر به عنوان یک نیروی بازدارنده، برای کسب حیثیت بین المللی، و اجرای دیپلماسی ارعاب به وجود آمده است.

XS
SM
MD
LG