لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

خبرهای کوتاه از گوشه و کنار ایران


-سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی اعلام کرد ایران از نظر تعداد اعدام‌های ‌ثبت شده سالانه، دومین كشور جهان پس از چین به شمار می‌رود. بر اساس این گزارش سال گذشته میلادی، اعدامِ ۳۴۶ نفر در ایران توسط سازمان عفو بین‌الملل ثبت شده است که دست كم یكی از آنان به هنگام اعدام زیر ۱۸ سال بوده است. در بخش دیگری از گزارش عفو بین الملل آمده است در دوران جمهوری‌ اسلامی کاربرد شكنجه و بدرفتاری از سوی مأموران امنیتی بهتر نشده است. سازمان‌های غیر دولتی، روزنامه‌ها، مجلات و سایت‌های اینترنتی به زور به وسیله مقامات بسته شده‌اند و همه ساله در ایران صدها نفر تحت قوانین مبهم دستگیر می‌شوند.

-پس از گذشت یازده روز از فَوَران گاز در میدان ابوذر، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران اعلام کرد فوران گاز و نشت نفت خام در این میدان مهار شده و مهار تکمیلی آن ظرف مدت ۴٨تا ٧۲ساعت آینده انجام می شود. فوران گاز در بزرگ ترین میدان نفتی دریایی ایران واقع در خلیج فارس از ۱۲بهمن ماه آغاز شده بود.

-در خبر دیگر آمده که فرمانده نیروی انتظامی بابل گفت با دارندگان ماهواره در این شهر برخورد شدید خواهد شد. علی رستمی دلیل این برخورد را جلوگیری از مشاهده فیلم های به گفته وی خشن و غیرمجاز عنوان کرد.وی همچنین گفت نیروی انتظامی بابل با دارندگان ماهواره در سطح روستا برخورد می‌کند و مجازات سنگینی را برای آنها در نظر می‌گیرد. به گفته این مقام انتظامی، در چند روز اخیر کشف ماهواره در سطح شهر و روستاهای بابل به ‌شدت افزایش یافته است...گزارش ماه گذشته انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان از افزایش فشارهای ارگانهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد. در بخش هایی از این گزارش به بسته شدن بیشتر نشریات دانشجویی نظیر نشریه دانشجویی خلج در دانشگاه یزد، برگزاری دادگاه هشت فعال دانشجویی در دادگاه انقلاب تبریز، پنج فعال دانشجویی در اردبیل،رسیدگی به اتهامات حمید والایی، فعال حقوق بشر در تبریز و درگیری ماموران نیروی انتظامی با شماری از کشاورزان روستای خانقاه سرخ در ۲۴ دی ماه امسال در ارومیه اشاره شده است.

-نگرانی ها نسبت به وضعیت یونس میرحسینی و اسماعیل جلیلوند، ۲ دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شیراز افزایش یافته است. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، عدم اطلاع از وضعیت سلامتی یونس میرحسینی و ابهامات در مورد ادامه بازداشت اسماعیل جلیلوند باعث نگرانی خانواده های ایشان شده است. یونس میرحسینی دانشجوی سال ۴ رشته حقوق دانشگاه شیراز است که همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات به سر می برد .سحر یزدانی همسر وی نیز امروز هنگام مراجعه به دادگاه برای پیگیری وضعیت یونس میرحسینی بازداشت شد.

-سخنگوی قوه قضائيه گفت حكم اعدام سه نفر از عاملان انفجار حسینیه رهپويان وصال شيراز صادر شد. عليرضا جمشيدي بعدازظهر امروز در شيراز گفت اكنون ۱٥نفر در این رابطه دستگير شده‌اند. كه هفت نفر از آنان جزو عوامل اصلي بوده‌اند.به گفته مقامات قضایی ایران، سه نفر از عاملان این حادثه به اعدام محکوم شدند.

- گروه جُندالله اعلام کرد در یک عملیات انفجاری ٩تَن از اعضای پاسداران را کشته است. به گفته این گروه که در استان سیستان و بلوچستان فعالیت نظامی می کند، اعضای جندالله با کارگذاشتن بُمب کنار جاده ای در مسیر نیروهای نظامی نزدیک قرارگاهی در منطقه حفاظتی سراوان این خودرو را منفجر کردند. جمهوری اسلامی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است. مقامات ایران می گویند جندالله گروهی تروریستی است.

XS
SM
MD
LG