لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

گزارش: نگاه اوباما به لینکلن در رهبری کشور


امروز مصادف است با دویستمین سالگرد تولد ابراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهوری آمریکا. رهبری که مورد احترام و توجه بسیاری از جمله پرزیدنت اوباما قرار دارد. رئیس جمهور در مراسم ویژه ای در کنگره آمریکا به همین مناسبت سخنرانی ایراد کرد.

چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا تمایل قوی دارد تا با زدن پلی در تاریخ به مردم آمریکا نشان دهد تا چه حد شانزدهمین رئیس جمهوری کشور را ستایش می کند.

پرزیدنت اوباما امروز با یادآوری تاریخ گفت من نمی توانم ادعا کنم بیش از بسیاری از سخنرانان امروز لینکلن را می شناسم اما، نسبت به او که از بسیاری جهات در تحقق داستان زندگی من و داستان آمریکا نقش محوری داشت احساس ارادتی خاص دارم.

ابراهام لینکلن برای تلاش هایش در راستای تصویب قانون منع برده داری به نمادی برای سیاهان آمریکا بدل شد و تلاش او برای تشکیل دولتی فراحزبی و فراگیر زبانزد مورخان است. حکم لینکلن برای آزادی بردگان در ایالت های جنوبی که لینکلن را رئیس جمهور نمی دانستند زمینه ساز جنگ داخلی آمریکا شد؛ جنگ هایی که کشور را در آستانه فروپاشی کامل قرار داد.

اوباما گفت سربازان اتحادیه در زمان جنگ داخلی در زیر همین بخش گنبدی کنگره که من امروز سخنرانی می کنم کمک های درمانی دریافت کردند. در زیرزمین همین ساختمان نان برایشان پخته می شد و شب ها در صحن علنی مجلس نمایندگان و مجلس سنا می خوابیدند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت لینکلن در میانه جنگ داخلی و علیرغم کاستی های بسیار به تکمیل بنای کنگره و گنبد آن به عنوان نمادی از اتحاد کشور اصرار و اعتقاد داشت. اوباما یادآوری کرد لینکلن باور داشت در دورانی که موجودیت کشور در هاله ای از ابهام بود، آینده اش باید تامین می شد. رئیس جمهوری گفت زمانی که نیاز شدیدی به فلزات برای ذوب و تولید سلاح وجود داشت لینکلن دستور داد کار کارگران در تکمیل بخش گنبدی شکل کنگره ادامه یابد تا وقتی در آینده تفنگ ها خاموش شد مجسمه آزادی بالای گنبد کنگره ملی چون نماد اتحاد کشوری که در کشاکش رفع تفرقه است بدرخشد.

رئیس جمهور گفت زمانی که پس از یک جنگ خونین پیروزی بدست آمد لینکلن شورشیان را مجازات نکرد و حتی خواست اسب و اسلحه شان به آنها بازگردانده شود زیرا باور داشت بخشش تنها راه التیام زخم های کشور بود.

پرزیدنت اوباما گفت هر چند کشور امروز چون آن دوره از هم گسیخته نیست اما، باید به یاد داشته باشیم در حالی که امروز بر سر مسائلی حیاتی با شدت و حدت بحث و جدل می کنیم خادمین همان پرچم و نمایندگان همان مردم هستیم.

پرزیدنت اوباما و ابراهام لینکن مشابهت های بسیاری دارند: هر دو وکیل و در مجلس ایالتی ایلینوی قانونگذار بودند؛ هر دو پیش از ریاست جمهوری دوره کوتاهی را در واشنگتن فعالیت کردند؛ و سیاستمدارانی ناشناخته بودند که در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری به بی تجربگی متهم می شدند.

پرزیدنت اوباما خبر آغاز به کار کمپین انتخاباتی اش را در محل زندگی ابراهام لینکلن، اسپرینگفیلد ایلینوی، اعلام کرد. در سخنرانی های انتخاباتی اش از جمله سخنرانی اعلام پیروزی اش در شیکاگو فرازهایی از سخنان لینکلن را تکرار کرد؛ و برای انتخاب معاونش، جوزف بایدن، بار دیگر بر سکوی مجلس قدیمی ایلینوی در اسپرینگفیلد ایستاد. باراک اوباما هنگام ورود به واشنگتن مسیر قطاری را طی کرد که لینکلن سال هزار و هشتصد و شصت و یک از آن عبور کرد و برای مراسم تحلیف هم به انجیل متعلق به لینکلن سوگند خورد. حتی در ضیافت نهار روز مراسم تحلیف در کنگره همه چیز از جمله غذاها رنگ و بوی لینکلن را داشت و بر طبق سلیقه او تهیه شده بود.

پرزیدنت اوباما نخستین رئیس جمهوری نیست که به لینکلن ارادت دارد؛ تئودور روزولت، وودرو ویلسون، و ریچارد نیکسون، به اشکال مختلف علاقه عمیق خود را به لینکلن به نمایش گذاشتند.

بعضی تاریخ شناسان می گویند اوباما با توجه بسیارش به لینکلن انتظارات عمومی را افزایش داده و در نتیجه خود را در موقعیتی دشوار قرار می دهد اما، گروهی از تحلیلگران معتقدند اوباما خود را با لینکلن مقایسه نمی کند.

رئیس جمهور امروز تصریح کرد که رهبری در تاریخ وجود داشت که از دوران بحران آمریکا سربلند بیرون آمد و از او بسیار می توان آموخت.

رئیس جمهور پس از پایان سخنرانی در کنگره برای بازدید از کارخانه ی کاترپیلار راهی پیوریا ایلینوی می شود و سپس برای ایراد سخنرانی در یکصد و دومین ضیافت سالانه انجمن ابراهام لینکن به اسپرینگفیلد ایلینوی می رود.

پرزیدنت اوباما شب گذشته برای سخنرانی دیگری به ساختمان بازسازی شده ی تئاتر فورد در واشنگتن رفته بود؛ مکانی که لینکلن سال هزار و هشتصد و شصت و پنج در آن ترور شد.

در مراسم امروز رهبران جمهوریخواه و دموکرات کنگره و قانونگذاران ایالت ایلینوی از دستاوردهای لینکلن سخن گفته و او را به عنوان الگویی برای رهبری ستودند.

XS
SM
MD
LG