لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

دولت اوباما ايران را به دنبال بمب اتمی می بيند


لس آنجلس تايمز زير عنوان «آمريکا اکنون ايران را به دنبال بمب اتمی می بيند» می نويسد کمتر از يک سال پس از آنکه آژانس های جاسوسی آمريکا نتيجه گيری کردند که ايران کارهای ساختن سلاح اتمی را متوقف کرده است دولت اوباما روشن ساخته است برای اش جای هيچ سئوالی وجود ندارد که تهران به دنبال بمب است.

لس آنجلس تايمز می نويسد پرزيدنت اوباما در کنفرانس خبری اش تا حد تشريح پيشرفت ايران در مورد سلاح اتمی پيش رفته بود، که جمله اش را تصحيح کرد و آن را رفتن به دنبال توانائی تسليحاتی ناميد.

لس آنجلس تايمز می نويسد لئون پانتا گزيده اوباما برای رياست سی آی ای هفته گذشته هنگامی که در کنگره شهادت ميداد در باره اين نظر او جای شکی عمده باقی نگذاشت. پانتا گفت بر اساس تمامی گزارشهای اطلاعاتی که ديده ام فکر ميکنم جای سئوال نيست که آنها دنبال اين توانائی هستند.

لس آنجلس تايمز می نويسد اين لحن معرف آن است که مقامات ارشد آمريکائی اکنون ارزيابی اطلاعاتی ملی را تخفيف ميدهند که در نوامبر ۲۰۰۷ منتشر شد، و ابزاری برای خارج شدن تلاش های آمريکا و اروپا از مسير فشاربه ايران در متوقف ساختن برنامه اتمی اش بود.

لس آنجلس تايمز می نويسد بنظر ميرسد اوباما همزمان با اقدامات دولت در جهت مذاکره با ايران اين علامت را ميدهد که آمريکا ديگر خود را درگير بحثی بر سر قصد ايران نخواهد کرد.

لس انجلس تايمز می نويسد ايران مدتهاست بر اين حرف باقی است که هدف اش توليد برق از تيروی اتمی است، نه بمب. اما مقامات اطلاعاتی غرب و کارشناسان اتمی اين ادعا را باورکردنی نمی دانند.

* ايران هنوز برای همکاری با دولت اوباما در باره عمليات آمريکا در عراق آماده نيست

نيويورک تايمز زير عنوان «ايران علامت ميدهد که مذاکرات امنيتی راجع به عراق لازم نيست» می نويسد وزير امورخارجه ايران روز چهارشنبه در سفر به عراق انجام مذاکراتی جديد با آمريکا و عراق را منتفی دانست و گفت بهبود روند امنيتی اين مذاکرات را غير ضروری ساخته است. او در روزی صحبت ميکرد که انفجار بمب در يک اتوموبيل و چند انفجار کوچکتر ديگر در بغداد دست کم هجده نفر را کشت و دهها نفر را مجروح کرد.

نيويورک تايمز می نويسد منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران يک روز پس از آن وارد بغداد شد که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران امکان مذاکرات مستقيم با آمريکا را مطرح کرد. اما اظهارات آقای متکی گويای آن است که ايران هنوز برای همکاری با دولت اوباما در باره عمليات آمريکا در عراق، که ايران بشدت با آن مخالف است، آماده نيست.

* مذاکرات مستقيم با اسد نيز در دستور کاردمکرات ها قرار گرفت

وال استريت جرنال زير عنوان «دمکرات ها سراغ سوريه ميروند» می نويسد دو نفر از رهبران کنگره آمريکا مذاکراتی مستقيم با بشار اسد رئيس جمهوری سوريه را برای اواخر ماه جاری تدارک می بينند که به گفته مقامات آگاه از اين برنامه نشانه ای ديگر از تلاش های واشنگتن برای تماس های ديپلماتيک با رژيم های متخاصم است.

وال استريت جرنال می نويسد برنامه سفر جان کری سناتور ماساچوست، و هوارد برمن نماينده کاليفرنيا، که روسای کميته های روابط خارجی در سنا و مجلس نمايندگان از حزب دمکرات هستند، در شرايطی مطرح ميشود که پرزيدنت اوباما خواستار شروع تماس و گفتگوئی مستقيم با ايران شده است.

وال استريت جرنال می نويسد در ماههای اخير مقامات پيشين و کارشناسان آمريکائی برای ارزيابی تمايل سوريه به برقراری صلح با اسرائيل و دور شدن از ايران سفرهائی به سوريه داشته اند. سفر آقايان کری و برمن معرف تفاهمی بيشتر در واشنگتن برای انجام تماس هائی رسمی با سوريه است.

XS
SM
MD
LG